Yeni bölümler açıldı

Çorlu Devlet Hastanesi bünyesinde kemoterapi bölümü hazırlanarak hizmete sokuldu. Bakanlık bu bölüm için kısa zamanda uzman doktor atamasının yapılacağını bildirdi.
19 02 2014
5584 kez okundu

Halkın sağlığı için ilk başvuracağı yer olarak bilinen Çorlu Devlet Hastanesi’nde yeni bölümler de yavaş yavaş açılarak hizmete sokuluyor. Trakya’da en büyük hastane olarak isimlendirilen hastenede, 2014 içinde önemli gelişmeler olacağı da açıklandı. Hastanede Endokrinoloji Bölümü’ne Uzman Dr. Özcan Çiftçi atanarak, bu bölüm de faaliyete geçti. Müracaat eden hastaların muayene ve tedavileri yapılmaya başlandı. Hastanede beklenen Gastronteroloji Bölümü’ne atanan Uzman Doktor Tevfik Solakoğlu da hasta kabulüne başladı. Bu servisin açılması bir rahatlamayı da beraberinde getirdi.

 

Endokrin veya Endokrinoloji nedir?

Endokrinoloji vücudumuzdaki  hormon salgılayan iç salgı bezlerinin hastalıklarıyla uğraşan bir bilim dalıdır. Hormon sistemi yani Endokrin Sistem hipotalamus,  hipofiz,  tiroid, paratiroid, böbreküstü bezi (adrenal bez,) overler (yumurtalık) ve testislerin salgıladığı hormonlar  ve onların hastalıklarıyla ilgilenir. Endokrinoloji ayrıca Metabolizma hastalığı olarak bilinen Obezite (şişmanlık), Diyabet (Şeker Hastalığı), Osteoporoz (Kemik erimesi), Kan yağları (kolesterol, trigliserid) ve Urik asit yüksekliği tanı ve tedavisini yapar.

Gastroenteroloji nedir?

Tıbbın dahiliye bölümünün, hazım sistemi, karaciğer, safra yolları ve pankreas hastalıkları ile bunların endoskopik (gastroskopi, duodenoskopi, rektosigmoidoskopi, kolonoskopi, peritoneoskopi gibi)  tetkik ve tedavileriyle uğraşan  kısmı. Bu işi kendisine meslek edinmiş, yani gastroenteroloji ihtisasını yapmış olan hekimlere de gastroenterolog denir.

Erdal ÖZCAN

Whatsapp
google_160x600