Yapısal reformlar devam etmeli

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi yeni Yönetim Kurulu, ilk kurumsal ziyaretini Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a gerçekleştirdi.
02 02 2015
2415 kez okundu

MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı İlhan Erdal’ın öncülüğündeki yeni yönetimin nezaket ziyareti olarak gerçekleştirilen toplantıda ülke gündemi ve yapısal çalışmalar konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Yeni yönetime başarı dilekleri ile toplantıya başlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ”Ankara, 3 organize sanayi bölgesi, teknokentleri, üniversiteleri ve girişimcileriyle çok önemli bir ekonomik aktör. Ancak siyaset ve bürokrasinin de kalbi olması sebebiyle bu rolü geri planda kalıyor. Yapılan araştırmalara bakıldığında sosyoekonomik anlamda ikinci, sosyal sermaye açısından listenin ilk sırasında yer almakta. Bu açılardan bakıldığında, Ankara global yapıya açılmalı, bir yatırım ve üretim merkezi haline gelmelidir” diye konuştu.
BİLGİ AKIŞI SAĞLANMALI
Ankara’nın potansiyeline vurgu yapan Yılmaz, Türkiye’nin gelişimi noktasında bilinçli ve eğitimli beşeri sermayenin altını çizerek şunları söyledi: "Büyümemiz için gerekli yatırımı harekete geçirecek en önemli nokta, bilgi akışının sağlanmasıdır. Yatırım destek ofisleri gibi bilgi ve yönlendirme merkezlerinin daha verimli kullanılması gerekli. Bu anlamda MÜSİAD Ankara Şubesi iş dünyasının ve özellikle KOBİ’lerin sorunlarını merkezi bürokrasiye aktarmak konusunda öncü rol üstlenmeli.”
ÜRETİM EKONOMİSİNİ KURMALIYIZ
MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı olarak, heyetin kabulüne yönelik teşekkürlerini ileten İlhan Erdal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin kalkınması konusunda MÜSİAD olarak özellikle ülkenin yüzde 60 ihracatını üstlenen, krizlere karşı emniyet kilidi vazifesi gören KOBİ’lerin, alandaki sesini iletmeye gayret gösteriyoruz. Büyüme hedeflerini ortaya koyan Türkiye’nin üretim ekonomisine geçmesi konusunda ciddi yapısal reformlar uygulanabilir ölçütte devam etmelidir. Kamu istihdamını artırmak yerine üretimi güçlendirecek, katma değeri yükseltecek ve markalaşmaya yöneltecek şekilde uygulamalar hayata geçirilmeli.”
KALİFİYE İŞGÜCÜ
Ülkemizdeki ara eleman ve kalifiye işgücü sorunlarının altını çizerek heyetin görüşlerini aktarmaya devam eden Erdal, “Ülkemizde şu an en büyük sorunlardan biri kalifiye işgücü bulunması noktasında yaşanmaktadır. Ara elemanı sorunları yaşamamızın yanında, gençler kamudaki büyümeyle beraber kamu kaynaklarına yönelmekteler. Bunun yanı sıra sosyal yardım ve istihdam dengesinde yaşanan sıkıntılar, üretimin gelişimini engellemektedir” dedi.
İHA

 

Whatsapp
google_160x600