Yahudi Mezarlığı bakıma alındı

Çorlu’da bulunan ve Yahudi mezarlığı olarak bilinen toplu mezarlık Çorlu Belediyesi tarafından bakıma alındı. Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva geldiği açılışta mezarlığı gezmiş ve bakımsız olmasından dolayı da tepki göstermişti.
08 05 2015
5882 kez okundu

Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, 2010 yılında açılan Furtini –İshak Pinhas Okulu’nun açılışının ardından  Hıdırağa Mahallesi’ndeki Yahudi Mezarlığı’nı ziyaret etmiş ve buradaki mezarların bakımsızlığından duruma tepki göstermişti. Hahambaşı Haleva buradaki mezarların taşlarını okuyarak mezarlığın 200 yıllık geçmişe sahip olduğunu belirtmişti. Haleva, “Bu mezarlık muhafaza edilmeli. Bu da ortadan kaybolursa tarih kaybolur; kitaplarda kalır. Ama bu mezarlık Türkiye’miz için bir kanıttır. Burada şimdi yaşayan Yahudi yok. Bu kadar büyük ve geniş bir alanda mezar olduğuna göre demek oluyor ki burada çok büyük bir Yahudi cemaati vardı. Sinagogu, havrası vardı, ondan sonra camiye verildi. Bu bir kanıttır. Bütün bunlar ortadan kalkarsa bu kanıt da ortadan kalkar. Çünkü maalesef nerede boş yer varsa gecekondu konuyor, sonra da bu yapılar meşrulaşıyor. Aynı şekilde burası muhafaza altına alınırsa bütün Çorlu`nun atalarına yapabildikleri en büyük hizmetlerden biridir" diye konuşmuştu.

ÇEVRE DUVARI YAPILIYOR
Çorlu Belediyesi Yahudi Mezarlığı’nın yapılması için çalışmalara başladı. İlk etapta mezarlığın çevresine duvar ile çevrileceği belirtildi. Daha sonra ise çevre düzenlemesi yapılacağı belirtilen mezarlığın yakın zamanda tüm işlemlerinin biteceği belirtildi. Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, uzun zamandır böyle bir çalışmanın gündemde olduğunu ancak yapılmasına yeni karar verildiğini belirtti. Baysan, “Burada ilk etapta duvarları yapıyoruz. Daha sonra da  Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından çevre düzenlemesini yapacağız” diye konuştu.
DEVRİM

 
Whatsapp
30 temmuz son