Uzun yaşamın sırrı brokoli

Hürriyet’te çıkan haberde, 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Balkaya, brokolinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlattı.
07 02 2014
1741 kez okundu

Türkiye’de brokoli üretiminin yıllık 30 bin tonun üzerine çıktığını belirten Balkaya, şöyle konuştu: “Brokoli, zengin vitamin içeriği, yüksek oranda lif içermesi ve kalori değerinin düşük olması nedeniyle beslenme yönünden oldukça önemli bir sebze türü. İçeriğindeki A ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum mineralleri yönünden zengindir. Kalsiyum, demir ve potasyum minerallerince oldukça zengin olan brokoli, çocukların kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Yaşlılarda görülen kemik erimelerine karşı koruyuculuk özelliği göstermektedir. Ayrıca yüksek tansiyon ve şişmanlığa karşı etkili olduğu birçok araştırma sonucunda belirlenmiştir.”
TÜKETİM ARTIYOR
Brokolinin sadece uygun bir beslenmeyi temin etmekle kalmadığına değinen Balkaya, “Aynı zamanda sağlıklı ve uzun yaşam için avantaj sağlayan bir sebze türüdür. Bu nedenle tüketimi önemlidir” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Balkaya, brokolinin faydaları anlaşıldıkça tüketiminin de arttığına dikkati çekti.
VİTAMİN DEPOSU
Balkaya, “Brokoli düşük kalorili olması ve yüksek oranda lif içermesi nedeniyle dengeli beslenme için sofralardan eksik edilmemesi gereken sebzedir. 100 gram yenebilir taze brokoli 3,3 gram protein, 4,4 gram karbonhidrat, 0,2 gram yağ, 4 gram lif, 105 miligram kalsiyum, 464 miligram potasyum, 82 miligram fosfor, 1,3 miligram demir, 114 miligram vitamin C ve A içermektedir” dedi.
KALORİSİ DÜŞÜK
Zengin vitamin içeriği, yüksek oranda lif içermesi ve kalori değerinin düşük olması nedeniyle beslenme yönünden önemli bir sebze türü olan brokoli, çocukların kemik gelişimini olumlu etkiliyor, daha çok yaşlılarda görülen kemik erimelerine karşı da koruyucu özellik gösteriyor.
DEVRİM

 

 

Whatsapp
google_160x600