UĞUR MUMCU KATLEDİLİŞİNİN 29. YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

24 Ocak 1993 yılında suikast sonucu öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 29. yıldönümünde Çorlu’da düzenlenen anma programı ile anıldı.
24 01 2022
282 kez okundu

24 Ocak 1993 tarihinde aracına konulan bombanın infilak ettirilmesi sonucu katledilen usta gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan Basın Şehitleri Abidesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Çorlu Atatürk Meydanı’ndan kortej eşliğinde başlayan Uğur Mumcu’yu Anma Yürüyüşü, Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan Basın Şehitleri Abidesi’nde düzenlenen törenlerle devam etti. Yürüyüşe CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baydarlı, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, CHP Çorlu İlçe Başkanı Özgür Ertaş, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

‘UĞUR MUMCU’YU SAYGI İLE SELAMLIYORUZ’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı CHP Çorlu İlçe Başkanı Özgür Ertaş yaptı. Ertaş; “Tam 29 yıl önce 24 Ocak 1993 yılında alçakça bir terör saldırısı ile aramızdan ayrılan Uğur Mumcu güçlü bir yazar, titiz bir araştırmacı, usta bir gazeteci, gerçek bir devrimci ve hiçbir zaman ödün vermeyen bir Atatürkçüydü. Hem çok cesur hem de alçak gönüllü, esprili bir kişiliğe sahipti. Hukuk sistemi siyasi yapıyı, din sömürücülüğünü ele alarak toplumu aydınlatmak için mücadele verdi. Uğur Mumcu önce hiçbir suçu yokken suçlandı. Ama olmadı. Susturamadılar. Susmadı Uğur Mumcu. Ve daha sonra gerçekleri görmekle kalmayıp halka anlatmaya devam ettiği için öldürdüler. Böylece onu öldürenler terörün ve şiddetin sadece alçaklara hizmet ettiğini bir kere daha ispat etmiş oldular. İşçi ve emekçilerin yoksulluğa mahkûm edilmediği, esnafın kendi kaderine terk edilmediği, çete liderlerinin ülkenin dört bir tarafında cirit atarak siyasetçileri, aydınları ve gazetecileri tehdit edemediği, adaletin, eşitliğin, yarının tarafsız ve bağımsızlığının tartışma konusu yapılmadığı aydınlık bir Türkiye’nin, Uğur Mumcu gibi aydınların çoğalması ile kurulabileceğini aradan geçen 29 yıl bize açıkça göstermiştir. Uğur Mumcu’yu saygı ile selamlıyoruz.” dedi.

‘FİKİRLERİ ASLA ÖLDÜRÜLEMEDİ’

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ise yaptığı konuşmada “Bugün, 29 yıl önce haince katledilerek aramızdan ayrılan ileri görüşlü gazeteci, büyük bir vatansever ve korkusuz düşünce adamı Uğur Mumcu’yu anmak için bir aradayız. Uğur Mumcu araştıran, sorgulayan, okurlarına her daim hayata ve dünyaya farklı bir pencereden bakmayı öğreten bir aydındı. Yaşamı boyunca bir devrimci ve fikir adamı olarak mücadele etti. Her daim Atatürk’ün izinde ilerledi. Hayatını karanlıkları aydınlatmaya adadı. Bir an olsun yılmadı, kalemi eğilip bükülmedi, korkup sinmedi. ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz." diyen Uğur Mumcu, 51 yıllık yaşamı boyunca araştırdı, okudu, yazdı, öğrendi ve her daim doğruları konuştu. Dürüstlük tutkusu, emperyalizme, vurguna, yobazlığa ve bölücülüğe karşı verdiği mücadelesi; bir pazar sabahı haince katledilmesine sebep oldu. Uğur Mumcu’yu olduğu kadar aydınlık Türkiye’yi de hedef alan bu alçakça saldırının hedefi aslında yalnızca bir kişiyi öldürmek değildi. Bir ülkenin yarınlarını karartmaktı. Acı olsa da bir gerçek var ki, geçmişten günümüze ülkemizin geleceği için çırpınan onurlu ve cesur kalemler hedef alındı, yaşamları acımasız birer suikast ile son buldu. Uğur Mumcu gibi katledilen Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve niceleri. Ne uğruna verdikleri mücadeleyi ne de güzel ülkemiz için yaptıklarını unutacağız. Uğur Mumcu’yu katledenlerin bugün hala hesaba katmadığı bir şey var. Doğru bildiği yolda, aydınlık yarınların peşinde koşarken katledilen Uğur Mumcu’nun fikirleri asla öldürülemedi, yok edilemedi. Tam tersi, fikirleri hepimize yol gösteren bir fenere dönüştü. O’nun demokrasi mücadelesi, cesareti ve dürüstlüğü hepimize örnek oldu. Değil 29, yüzlerce yıl geçse bile ne Uğur Mumcu unutulacak ne de savunduğu, cesurca haykırdığı fikirleri. Her gün daha fazla O’nu örnek alacağız, fikirlerini daha ateşli bir şekilde savunacağız. Ne demişti Uğur Mumcu: ‘Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur.’ Haksızlığın, adaletsizliğin karşısında susarsak Uğur Mumcu ve daha nice aydınımızın yaşarken savunduğu ve ölümüne sebep olan dürüstlüğe ihanet etmiş oluruz. O yüzden bu suça ortak olmayacağız ve inadına unutmayacağız! Uğur Mumcu’yu yaşatmak, onu unutmamak, unutturmamak bir yurtseverlik, bir insanlık borcudur. O’na sahip çıkmak, onu anlamaya çalışmak, yaşamı boyunca üstlendiği misyonu gelecek kuşaklara aktarmak da bizim asli görevlerimiz arasında olmalıdır. Kaleminin gücüyle karanlığa karşı mücadele veren Uğur Mumcu’yu hiçbir zaman unutmayacak ve fikirlerini sonsuza dek yaşatacağız.” diye konuştu.

‘FAİLLER HALA BULUNAMADI’

Başkan Sarıkurt’un ardından son olarak CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun “Tam 29 yıl önce Atatürkçü, Cumhuriyetçi, demokrasi hayranı Uğur Mumcu aramızdan ayrıldı. O bombayı orayı kim koydu hala bulunamadı. İnşallah en kısa zamanda suçluları bulup adaletin önüne çıkartacağız. Yine Diyarbakır halkının sevgilisi olan Ali Gaffar Okkan’ın katledilişinin ölüm yılı. Aramızdan ayrılan tüm aydınları rahmetle anıyorum.” dedi.

‘EN BÜYÜK TEHDİT GERİCİLİK’

CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın,  “Uğur Mumcu vatanseverdi, Cumhuriyetçiydi, Atatürkçüydü. Yobazlığa, hırsızlığa ve vurgunculuğa karşıydı. Türkiye için hala en büyük tehdit gericiliktir. Hala bağnazlıktır. Hala yobazlıktır. Bölücülük Türkiye için benim nazarımda 2’inci tehdittir. Bu iki tehditten sıyrılmak için Atatürk’ün çizdiği yolda, aydınlık yolda çağdaşlığa doğru yürümemiz gerektiğini aklımızdan çıkartmayalım. Bu kötü hükümetten kurtulamadığımız sürece bu sıkıntılar devam edecektir. Onların derdi başka. Önümüzdeki süreçte haklımız bunlara gerekli dersi verecektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından törene katılanlar Uğur Mumcu Anıtı’na karanfil bıraktı.

Tutku AKBAŞ

 

 

Whatsapp
google_160x600