Tatil sonrası okul sendromu

Yarıyıl tatilinden dönen öğrencilerde okula uyum sorunları yaşanabiliyor. Uzman Klinik Psikolog Nilüfer Şişman, Hürriyet’te çıkan haberde ailelere önerilerde bulundu.
05 02 2014
1903 kez okundu

Çocuğun tatilden sonra okula başladığı ilk gün, anne-baba ya da ikisinden biri çocuğu okula getirmeli ve okula geliş-gidiş saatleri, kimin getirip götüreceği okula başladığı ilk günkü gibi tekrar açıklanmalıdır. Çocuğun okula döndüğü ilk gün yaşadığı en önemli kaygısı, sürekli okulda kalacağı ve eve dönmeyeceği ile ilgili olabilir. Bu tip kaygıların giderilebilmesi için çocuğa açık ve net bilgiler verilerek çocuk rahatlatılmalıdır.

UYGUN DAVRANIŞ MODELİ
Okulun ilk günlerinde ve takip eden günlerde daha çok küçük yaş grubundaki çocukların anne-babalarının sınıfta veya salonda bulunması, çocuğun okula alışmasını güçleştiren bir faktördür. Anne-baba, çocuğu öğretmenine teslim ettikten sonra okuldan ayrılmalıdır. Ancak okula uyumda sorun yaşayan öğrenciler için anne ve babalar, rehberlik servisi ile görüşerek uygun davranış modeli geliştirmelidirler.
KARARLI OLMALISINIZ
Çocuğunuz sabah okula gelmeniz konusunda ısrar ediyorsa ona herkesin bir görevi olduğunu, onun görevinin ise okula gitmek olduğunu belirtebilirsiniz. Kullanacağınız ifadelerin kısa, net ve kesin olması önem taşır. Ayrıca sözlerinizin, davranışlarınızın tutarlı ve kararlı olması da o denli önemlidir.
İKNA YETENEĞİNİZİ KULLANIN
Eğer çocuğunuzun rahatsız olmadığını biliyorsanız ona uygun bir dille ve açıklayıcı bir konuşma yaparak, okula gitmesi konusunda ikna etmelisiniz. Bu olaydan psikolojik danışman ve sınıf öğretmeni haberdar edilerek, gerçek problemin ne olduğu araştırılmalıdır. Okul sistemine yeni uyum sağlayan öğrencilerin, ertesi gün okulda daha verimli olabilmeleri için yatma ve kalkma saatlerine dikkat edilmelidir.
KARŞILAŞILAN TEPKİLER
Uyum problemi yaşayan öğrencilerde
·Ağlayarak ya da sözel olarak ayrılığı protesto etmek,
·Okuldan gitmelerine sarılarak izin vermemek,
·Arkalarından ağlamak,
·Okulda sessizce, gruba katılmadan bir köşede oturmak,
·Sürekli olarak anne-babasının ne zaman geleceğini sormak ve kapıdan ayrılmak istememek gibi tepkiler izlenebilir.
DEVRİM

 

 

 

Whatsapp
google_160x600