Seçimlerde örgütler ön planda olmalı

CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Palabıyık, yaklaşan seçimler için uyarılarda bulundu: “CHP Tekirdağ’da birinci parti. Ancak genel merkez tarafından örgütler seçimlerde ön planda tutulmalı.”
23 07 2013
40415 kez okundu

RECEP Bey, ramazan ayındayız... Cumhuriyet Halk Partisi olarak ramazan ayı için ne gibi hazırlıklar yaptınız? Partinizin çalışmalarından bahseder misiniz?

Aslında ben sadece ramazan aylarında kurulan ‘iftar yemeği çadırı’ görüntüsüne karşıyım. Vatandaşa kartlar verilecek. Bu ay içinde ve sonrasında da destek vereceğiz. Maaşlar veriliyor. Bizim yaptığımız çalışmalar diğer yapılan çalışmaların kat ve kat üzerindeydi. Sadece CHP Tekirdağ İl Başkanlığı olarak 25 milyon erzak dağıttık. Ama bundan kimsenin haberi bile yok. Yine aynı şekilde, mahalle mahalle durumu iyi olmayan ailelerimizi tespit ettik. Biz yapılan yardımların şova dönüşmemesi gerektiğini savunuyoruz. Kamuda, verilen yemeklerin yerini bulmadığı düşüncesi hakim.

ALT YAPI İÇİN 150 MİLYON DOLAR KREDİ

Tekirdağ’da genellikle belediyeler CHP’li. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gezdiğim, gördüğüm, bütün belediyelerimizde hizmetlerimiz başarılı bir şekilde devam ediyor. Örneğin, Marmara Ereğlisi... Pırıl pırıl olmuş bir durumda, canlı canlı. Ben 35 yıldır siyaset yapıyorum. O günden bugüne çok değişti. Ereğli tam bir taşraydı. Fakat şimdi her tarafı çiçek. Sahil her yerden güzel bir durumda. Belediye başkanımız şehrimizin alt yapısı için 150 milyon Dolar kredi aldı. Daha öncekiler hiçbir şey yapmamıştı. Gözle görülür bir alt yapı oluşturulmadı. Bugün baktığımızda birçok yerin alt yapısı var. Su, kanalizasyon, doğalgaz gibi bütün bu çalışmalar oluşturuldu. Bugün vatandaşlarımız keyifli bir şekilde sokaklarda dolaşabiliyor.

BİZE GÖRE FERMUAR SİSTEMİ YANLIŞ

Yerel seçimler yaklaşıyor... CHP’nin Tekirdağ’da seçim çalışmaları nasıl gidiyor? 

Adaylarla ilgili genel meclisin çalışmaları var. MK’nın aldığı karar; ‘fermuar’ dedikleri bir olay var. Resmi olamayan bir ön seçim yapacaklar. O seçimde çıkanlar; diyelim ki, çift sayılarla oluşturulmuş, bunlara CHP’li daha yerel olan insanlar koyulacak. Meclis sıralamaları yapacak. Bu bize göre yanlış. Çünkü kendi istediği insan giremeyebilir. Sıralamaların çok altında kalabilir. Biz bu konuyu görüştük. Bize göre bu konuda olması gereken şu; Örneğin, Çorlu’da aday belliyse, ilçe örgütünün görüşü, adayın görüşü, ardından büyükşehir başkanının görüşü il ve vekillerin görüşü alınmalıdır. Örgütler ön planda olmalı, sonra da genel merkezde görüşülüp karara bağlanmalı. Kendi ilimizin ortak kararı budur. İlçe başkanı ve 6 belediye başkanı olarak hepimizin ortak kararıdır. 

BAŞKANLARIMIZ HİZMETTE BİRBİRLERİYLE YARIŞIYOR

Belediye başkanlarının çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok iyi buluyorum. Hepsi kendi bölgelerinde yaşayan halkımıza en güzel hizmeti vermek için adeta birbirleriyle yarış ediyor. Her biri vatandaşa en güzel hizmeti, en güzel çalışmayı vermek için elinden geleni yapıyor ve çabalıyor. 6 tanesi de birbirinden çalışkan. Hepsi çok çalışıyor. Ayrım yapmak istemem. Ünal başkan her yerde bir düzenleme yapmış. Birçok yeni bulvarlar açmış. Şehri büyük, güzel bir hale getirmiş. Başkanlarımız yeniden aday olabilir. 6’sının 2’si özellikle çok yukarı oynayabilir. Çalışıyorlar, hak ettikleri oyları da alacaklarını düşünüyorum. Yeniden aday olacaklardır.

BİRİNCİ PARTİYİZ

Belki çok erken ama CHP olarak yapılacak seçimlerde Terkirdağ’da durum ne olur?

Biz başarılı olacağımızdan eminiz. Yıllardır bu partinin içindeyiz. Çerkezköy belki biraz zorlayabilir. Çünkü onun bir yapısı var. Fakat iyi bir çalışma ile oranın da alınacağı kanaatindeyim. Biz ilçeler dahil birinci partiyiz. Termik santraller Tekirdağ için ceza alır. Biz bu konuya hakimiz. Bununla seçimleri kazanacağız. Bu, siyasetle alakalı değil. Trakya çok büyük ve önemli bir yer. Genel olarak, İstanbul’un kurtulması, Trakya’nın batması zihniyeti var. Fakat böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. 

İSTANBUL’UN AİLE BAHÇESİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Size göre Tekirdağ’ın en büyük sorunu nedir?

Şehrimizin en büyük sorunları; çevre ve termik santraller. Bizim en büyük çabamız kentimizin İstanbul’un aile bahçesi olmamasını sağlamak. Çevre Bakanlığı bugün ‘Heykeli kaldırıp bina inşa edeceğim’ dese, kimse bir şey söylemez, karşı çıkılmaz. Çünkü kamu buna izin veriyor. 

Şehirdeki eksiklikler neler?

Her belediyenin yapmak istediği çok fazla yenilik var. Fakat kamu, belediyeleri o kadar bağlıyor ki, yapılamıyor. ‘Bana ait değil’ diyor. Bu yüzden bu yapılmak istenen de yapılamıyor. Buna Milli Emlak’ta izin verilmiyor. Örneğin, otopark Milli Emlak sahibi, bu yüzden de bariyerlerin hepsi kaldırıldı. Planlarımızın izin verilmediğini düşünülünce, tabiî ki belediyeler, şehirler de birçok eksik oluşuyor. 

Whatsapp
google_160x600