PRAGMATİZM...

25 01 2022
503 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr
Efendim, bir önceki yazımda toplumların katmanlarından söz etmiştim ve anımsarsanız ekonominin toplumların davranışlarında ne kadar önemli olduğunu ifade etmeye çalışmıştım.
Gelin, bugün yine bu konuya biraz daha değinelim…
Ekonomisi yani; üst katmanları yönlendiren alt katmanın zafiyet içerisinde olması toplumsal dalgalanmalara neden olur ki; bu dalgalanma üst yapıyı zorlayarak, pragmatist, yani; faydacı (kişisel faydacılık) bir toplum yaratır.
Faydacılık ne demek: Kişinin öteden beri getirdiği üst yapı değerlerinden vaz geçerek, kendi kişisel çıkarlarına dönmesidir. Yani; bu noktada toplumun değerlerini bir anlamda önemsemeyen bir vatandaş modeli çıkar ortaya ki; bu vatandaş modeli toplumların geleceğinde (oyları ile) bireyci davranışlar sergiler.
Örneğin; ülkemizde yaygın bir şekilde örgütlenmiş olan cemaat yapıları kendilerinden iktidarın parasal destekleri kesildiğinde, başka bir mecraya doğru veya şöyle söyleyeyim: tüm değerlerini unutarak, yeni para kaynaklarına döner ki; bu davranış Karl Marks’ın teorisi ile tam olarak örtüşür. Yani para var ise ortada bir değer vardır. Para yok ise ortada savunulacak veya faydalanılacak bir değer de yoktur.
Maalesef AKP iktidarı tüm toplumsal değerlerimizi yıkarak, toplum bireylerini çıkarcı ve pragmatik (faydacı) bir toplum olmaya yönlendirmiştir.

 

 

Whatsapp
google_160x600