Partiler değil başkan çalışır

Sağlık Mahallesi’nin muhtarı Ali Rıza Akpolat, 2014 yerel seçimleri öncesi iddialı konuştu: \"Hiçbir adayın projesinden korkmuyorum. Partilerden hiç korkmuyorum. Çünkü en nihayetinde parti değil, başa gelecek olan insan iş yapacak.\"
01 10 2013
50485 kez okundu

 

Ali Rıza Akpolat kimdir?

1 OCAK 1966’da Iğdır’ın Tuzluca kentinde doğdum. İlk ve ortaöğrenimimi orada okudum. 1986’da Çorlu’ya taşındım. Uzun yıllar deri organize sanayi bölgesinde hem işçilik hem idarecilik yaptım. 2009 yerel seçimlerinde muhtarlığa aday oldum ve 24 sandığın 24’ünden de galip çıkarak muhtarlığı kazandım. 4.5 yıldır Sağlık Mahallesi muhtarıyım. Evliyim, iki çocuk babasıyım. 

GÖREVE geldiğiniz günden beri Sağlık Mahallesi’nde ne gibi değişiklikler oldu?

Ben göreve gelmeden önce burası yaklaşık 10 yıldır hizmet almamıştı. Telefon direklerinden tutun da salıncaklara kadar her şey ya yarımdı ya da hiç yoktu. Göreve geldiğimden beri bir gün bile kendi özel günümü yaşamadım ama sonucu görüyoruz. Günlerce elektrik kesintisi yaşayan mahallemizde artık öyle bir sorunumuz yok. Toplanmayan çöpler artık günü gününe toplanıyor. Çocuklarımızın parkları var, salıncakları var. Sürekli kesilen sulara da bir önlem aldık, mahalle içini 6 bölgeye böldük. Böylece mahallenin başında kesilen bir su başka haneleri etkilemeyecek. Çamurlu tek bir sokak bırakmadık. Asfalt gereken yere asfalt, çakıl gereken yere çakıl taşı döktük. Ve bugünkü hale geldik.

İNSANLARIMIZ HASTA OLUYOR

Peki şuanda devam eden sorunlar nelerdir?

Hâlâ bir altyapı sorunumuz var. Yollarımızın halini de ayrıca görüyorsunuz. Ergene için uzun yıllar mücadele verdik. Ulusal basına kadar sesimizi duyurduk. Fakat hâlâ değişen bir şey yok, insanlarımız hâlâ hasta oluyor. Ama ben yılmam, bu sorunu düzeltene kadar da çalışacağım.

KENDİME GÜVENİYORUM

Önümüzdeki seçimlerde aday olacağınız konuşuluyor. Siz ne söyleyeceksiniz?

Evet, doğru. Ben de Ergene İlçesi için adaylığımı koyacağım. Şu an için bağımsız bir adaylığım var fakat partilerle de görüşmelerim var. Bunlar çok kısa bir zamanda sonlanacak, kararımı vermiş olacağım. Benim parti olarak illa bu olsun dediğim parti yok. “Sen bölgeyi biliyorsun, biz de siyaseti. Gel halk için birlikte çalışalım” diyecek kişilerle çalışacağım. Görevim süresince buradaki insanlara yalnızca muhtar olmadım. Onların her sorunuyla ilgilendim. Ve kendi mahallemden de diğer beldelerden, köylerden de aldığım izlenimler herkesin benden memnun olduğu yönde. O sebeple kendime güveniyorum. Ben 8 yaşından beri siyasetin içindeyim. Babam da siyasetçiydi. Ne, nasıl olur, iyi bilirim. Üstelik çalışmayı çok seviyorum. İnsanlara insan oldukları için değer veriyorum, onlara oy gözüyle bakmıyorum.

PARTİLERDEN KORKMUYORUM

Diğer adayların birçoğu uzun yıllar belediyecilik çalışmaları yapmış, kadro sahibi adaylar. Sizin bu konuda çalışmalarınız var mı?

Benim muhtar olmam kadrom olmadığı anlamına gelmez. İnanın ben her şeyi projelere böldüm. Ben kadromu halktan seçiyorum. Boş laflara karnım tok. Ben, bizimle çalışmak isteyen iyi niyetli insanlardan oluşan bir kadroyla geliyorum. Gerçekten çalışmak için çalışan insanları yanımda görmek istiyorum. Bu sebeple de hiçbir adayın projesinden, kadrosundan korkmuyorum. Hele partilerden hiç korkmuyorum. Çünkü en nihayetinde parti değil, başa gelecek olan insan iş yapacak.

KOLTUK SEVDALISI DEĞİLİM

Seçimi kazanamamanız durumunda ne yapacaksınız?

Siyaseti bırakırım. Benim amacım siyasal yönden bir yerlere gelebilmek değil. Açık konuşayım; ben koltuk sevdalısı değilim. Benim için önemli olan öldüğümde arkamdan "Çok iyi işler yaptı" denilmesi. Tek amacım ilçeye hizmet etmek. Benim rant peşinde koştuğum yok. Ben buradaki yıllardır beraber yaşadığım insanlarla tekrar birlikte olmak, onlara verdiğim güveni devam ettirmek istiyorum. Muhtarlığa geldiğimde yılmadan çalıştığım günleri, tekrar ilçe düzeyinde sunmak istiyorum. Sağlık Mahallesi’ndeki ve bölgedeki insanlar benim için iyi referanslar. Bugüne dek hiçbir kötü hadisem olmadı, olmayacak da.

BENİM İÇİN BÜTÜN İNSANLAR BİR

SİZCE Trakyalı olmamanız sizin önünüzde bir engel mi?

Hayır. Ben kimsenin dini, mezhebi, milleti, siyasi fikrine karışmıyorum. Benim için bütün insanlar bir. Evet, farklı bir bölgeden gelip Trakya halkına kendini kabul ettirmek zordur. Ama bugün sokağa çıkıp istediğinize sorabilirsiniz. O kadar gururluyum. Halk bana güveniyor. Ve ben onların güvenini hiçbir zaman boşa çıkarmadım, çıkarmayacağım da.

 Ergene’nin mesafeli ilçelerden oluşması sizi korkutmuyor mu?

Benim için ’uzak mesafe’ diye bir şey yok. ’Günün şu saatinde hizmet verilmez’ diye bir şey yok. O sebeple uzaklık hiç sorun değil. Benim bu sıkıntılar için de projelerim hazır. Halk günlerinde her şey dile getirilecek, her şey çözülecek. Ben halkın seçtiği adayların halka kral olması dönemini bitirmek istiyorum. Eğer ben seçilirsem, halka hizmetkâr olarak gelmek istiyorum.

Whatsapp
google_160x600