Onlar engeller, AK Parti yapar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1944 yılında Nuri Demirağ ve arkadaşlarının geliştirdiği uçak projesinin engellendiğini belirterek, \"Onlar engeller, AK Parti yapar\" şeklinde konuştu.
28 05 2015
2575 kez okundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Yerli Uçak Tanıtım Töreni’ne katıldı. Milli uçak projesinin büyük bir hayal olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Sadece bugünün hayali değil. Bundan 71 yıl önce 26 Mayıs 1944’de rahmetli Nuri Demirağ ve arkadaşları yeni Cumhuriyeti onurlandıracak büyük bir projeyi hayata geçirmek için yola çıktıklarında birçok engelle karşılaştılar. Onların geliştirdiği uçak NUD 38 İstanbul - Ankara arasında test uçuşunu başarı ile tamamlamıştır. Fakat kişilerin vizyon sahibi olması yetmiyor, o zaman devleti yönetenler bu vizyonu anlayamadıkları için, atılan cesur adımları takdir edemedikleri için, Türkiye’nin yüzde yüz milli uçak projesi 71 yıl gecikmeyle bugün tekrar gündeme geliyor” diye konuştu.
YILLAR GEÇTİ
Aradan geçen yıllar boyunca hiçbir hükümetin yerli uçak projesini tekrar gündeme getirmediğini vurgulayan Davutoğlu, “Ta ki 2002’de AK Parti iktidara gelene kadar. Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde Türk havacılık sektörü olağanüstü bir atılım içine girdi. THY, dünyanın en önemli markalarında biri oldu” şeklinde konuşu.
PROJELER HAYATA GEÇMELİ
Nuri Demirağ ve arkadaşlarının projesinin engellendiğini hatırlatan Davutoğlu, “Onlar engeller, AK Parti yapar. Nuri Demirağ’ı engellediler. Onunla birlikte başlayan proje eğer hayata geçirilmiş olsaydı, belki bu yol çok kısa sürede kat edilmiş olurdu. Ama bizi engelleyemeyecekler” ifadelerini kullandı.
İHA

 

Whatsapp
google_160x600