OKÇULUKTA 10. FETİH KUPASI´NIN BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul´da 27-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek okçuluk organizasyonu 10. Fetih Kupası´nın tanıtım toplantısı, Edirne Sarayiçi´nde yapıldı.
24 05 2022
162 kez okundu

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, organizasyonun tanıtım toplantılarının tarihi öneme haiz yerlerde düzenlenmesinin bir gelenek haline geldiğini söyledi. Erdoğan, toplantının düzenlendiği alanın yakınındaki Adalet Kulesi'ne atıfta bulunarak, adaletin önemine vurgu yaptı. Adaletin yönetim anlayışı itibarıyla devamlı başarmak için çalışılması gereken bir durum olduğunun altını çizen Erdoğan, "Adalet, asla biten ve ulaşılan bir nokta değil. Adaleti sağlamak için devamlı gayret gerekir. Tarihte ecdadımız bu gayreti sürdürmüştür. İnşallah ülkemiz de bu gayreti, ecdadından aldığı mirası sürdürecektir." dedi.

Okçular Vakfı olarak hem olimpik ve geleneksel okçuluğun geliştirilmesini hem de tarihi değerlerin yaşatılmasını hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, 10. Fetih Kupası'na yönelik hareketin Edirne'den başlatılmasının, İstanbul'un fethine Edirne'den hareket eden Fatih Sultan Mehmet'in izinde gittiklerinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Yetiştirdikleri sporcuların da bu gayrette olmasını hedeflediklerine işaret eden Erdoğan, "Spor sadece fiziki terbiye, gelişim değildir. Sporun aynı zamanda manevi terbiyeye de aracılık etmesi esastır. Okçulukta son 10 yılda elde ettiğimiz başarılar, geldiğimiz nokta, en son olimpiyat madalyasıyla taçlanan bu çalışmalar, okçuluğun ata sporumuz, milli sporumuz olması sayesinde bir tarihi bilincin kazanılmasında çok büyük hizmet etti." diye konuştu.

‘YAKALANAN BAŞARI TESADÜFİ DEĞİL’

Okçulukta son yıllarda yakalanan başarıların tesadüf olmadığına vurgu yapan Erdoğan, bu derecelerin okçuluk ailesinin kenetlenmesiyle elde edildiğini aktardı. 10. Fetih Kupası'nın dünyada hem geleneksel okçuluk hem olimpik yay hem de makaralı yay olmak üzere 3 dalda müsabakanın yapıldığı en büyük uluslararası spor organizasyonu olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Organizasyonda her geçen sene çok daha yüksek katılımla, yüksek hedefler başarılıyor." açıklamasında bulundu. Erdoğan, olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz'la yakalanan başarının yeni organizasyonlarda artmasını ümit ettiklerini ve bu hedef doğrultusunda çalıştıklarını vurguladı.

KIRBIYIK: EDİRNE SON DERECE KADİM BİR ŞEHİR, TARİHİ BİR BAŞKENT

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, böyle bir büyük organizasyonun tanıtım toplantısına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Edirne'nin Türk tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Vali Kırbıyık, "Edirne son derece kadim bir şehir, tarihi bir başkent. Kültürel değerleri açısından da son derece önemli bir merkez." dedi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da İstanbul'un fethinde Edirne'den yola çıkan ordunun Tekirdağ sınırlarından geçtiğini, oradaki imkanlardan faydalandığını, bu nedenle İstanbul'un fethinde Tekirdağ'ın da katkısının olduğunu aktardı.

ORGANİZASYON HAKKINDA

Fetih Kupasının 10'uncusu bu yıl 27-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı, Türkiye Okçuluk Federasyonu, Dünya Okçuluk Federasyonu ve Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu iş birliği ile düzenlenecek organizasyon, bu yıl 32 ülkeden 500 sporcunun mücadelesine sahne olacak.

AA

 

Whatsapp
google_160x600