KURBAN SATIŞLARI BAŞLADI

Büyükbaş hayvan çiftliği sahibi İdris Padır, kurbanlık alırken, küpeli, sağlıklı ve kontrolleri yapılmış kurbanlıkların tercih edilmesi yönünde uyardı.
23 04 2024
238 kez okundu
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı yaklaşırken herkeste bir kurbanlık hayvan bulma telaşı başladı. Bayrama daha 50 gün olmasına rağmen, kurbanlık almak için kolları sıvayan binlerce vatandaş var.
Türkiye genelinde ve Müslüman ülkelerde 16 Haziran Pazar günü başlayacak olan Kurban Bayramı, 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek. Bayram için bazı evlerde temizlik telaşı başlarken, bazı evlerde de bayramın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle badana, boya, tamirat ve tadilat çalışmaları başladı. Bayramda kurban kesecek olan aileler ise, şimdiden bütçelerine uygun kurbanlık hayvan almak için harekete geçti.
Çorlu’da, uzun yıllardan bu yana büyükbaş hayvan çiftliği bulunan İdris Padır, kurbanlık alınırken herkesin çok dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Kendilerinin daha şimdiden çok sayıda kurbanlık büyükbaş hayvanı sattıklarını ifade eden Padır, bayram öncesi canlı hayvan piyasalarında ciddi bir hareketliliğin başladığını da kaydetti.
Padır, Tekirdağ yolunda bulunan büyükbaş canlı hayvan çiftliklerinde kurbanlık satışlarının devam ettiğini belirterek, “Kurbanlık çok önemli bir husus. Kurbanlık hayvan alacak kişi ilk önce büyükbaş ya da küçükbaş olmak üzere kararını verecek. Daha sonra, tanıdık bilindik ve güvenilir yerlerden kurbanlık almaya dikkat edilmesi de çok önemli. Kurban ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, ilk önce alacakları hayvanın veteriner belgelerine, sağlıklı olup olmadığına, önceden beri yapılmış kontrollerine ve de fiyatına önem verecek. Güvenilir olmayan, kişilerden kurbanlık alınmaması konusunda uyarıyoruz. Her gelen müşterimize de bizden alıp almamalarının önemli olmadığını, ancak alacakları kurbanlığın özellikle de büyükbaş hayvanların gerekli kontrollerini yaparak almalarını söylüyoruz.” dedi.
Öte yandan, büyükbaş hayvan çiftliklerinde hisselerin de olduğunu kaydeden Padır, isteyen müşterilerine büyükbaş hissesi temin ettiklerini de vurguladı. 
Mehmetcan ARSLAN
Whatsapp
google_160x600