İlk ay sadece anne sütü

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Senem Tufan Dursun, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söyledi.
11 09 2015
2774 kez okundu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Senem Tufan Dursun, zorlu bir süreçten sonra çocuklarını kucağına alan ailelerin bebek bakımıyla ilgili çok hassas davrandıklarını, bebeklerde beslenme, su tüketimi, uyku problemi, giyinme, oda sıcaklığı, banyo yaptırılması gibi konuların önemli olduğunu söyledi Havaların sıcak olması nedeniyle yeni doğan çocuklarına su vermek isteyen ailelerin olduğunu belirten Dursun, ‘’Bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değeri anne sütünde bulunur.  Yeterli ve doğru emzirilen bir bebeğe su verilmesi, zaten küçük olan mide hacmini gereksiz yere doldurmuş olacak ve yeterli beslenmesini, uzun dönemde de kilo alımını olumsuz etkileyecektir.  İlk altı ay yalnızca anne sütü alan bebeklerde nöromotor gelişimi, zihinsel gelişimi diğer besinlerle beslenen bebeklere göre iyi olur. Yine bebek her istediğinde emzirilmelidir.  Bebeğin emzirme aralıkları özellikle ilk günler için gündüz 2 saati, gece de ise 3 saati geçmemelidir. Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar" dedi.

PAMUKLU OLMALI

Yeni doğan bebeklerin günün 17-18 saatini uykuda geçirmesinin normal olduğunun altını çizen Senem Dursun şöyle devam etti: “ Yeni doğan bebeğin kıyafetlerinin teri emen, cildin havalanmasını sağlayan, tüylü olmayan, pamuklu kumaşlar olmasına dikkat edilmelidir. Yumuşak, az dikişli ve mümkün olduğu kadar üzerinde metal veya sert parçalar barındırmamasına özen gösterilmeli emzirirken tutmayı kolaylaştırmak için bebeğin kolları örtülecek şekilde gevşekçe sarılabilir ancak sıkı kundaklanmamalıdır. “

İHA

Whatsapp
google_160x600