Her şey modern ve yaşanılabilir Çorlu için

Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, kent konseyinin görevleri, bugüne kadar yaptıkları ve geleceğe dair projelerini DEVRİM’e anlattı.
23 08 2013
50436 kez okundu

 

BİZE Çorlu Kent Konseyi’nden bahseder misiniz?

2009-2011 tarihleri arasında Çorlu Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda görev yaptım. Eylül 2011’den itibaren Çorlu Kent Konseyi Başkanlığını yürütmekteyim. Yürütme Kurulu’ndaki arkadaşlarımla birlikte Çorlu’muzun yerel gündemini yakalamak, yeni ve faydalı projeler geliştirerek Çorlu Belediyesi’nin çalışmalarına katkı sağlamak, halkın ve sivil toplum örgütlerinin istek ve beklentilerini kamuoyuna yansıtmak ve ilgili mercilere iletmek en önemli misyonumuzdur. Bu kapsamda, Çorlu’nun modern ve yaşanılabilir bir şehir haline getirilmesi, ezilen kadınların yaşam şartlarının iyileştirilmesi, engellilerin toplumsal yaşama katılımlarının arttırılması ve sorunlarının çözülmesi, çevre duyarlılığının arttırılması, gençlerimizin sosyal hayata daha fazla katılımı önceliğimizdir.

ORTAK AKIL VE UZMANLAŞMA

Kent konseyi nedir?

Kent konseyleri, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; ‘kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir. Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder.

Kent Konseyi’ne kimler katılır?

Kent konseyi; merkezi yönetim, yerel yönetim, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını, ‘sivil toplum’ ortaklık anlayışı ile buluşturmak üzere aşağıda belirtilen kişi, kurum ve kuruluş temsilcilerden oluşur:

Mülki idare amiri veya temsilcisi, belediye başkanı veya temsilcisi, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, muhtarlar, siyasi partilerin temsilcileri, üniversite, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, noterler, barolar, ilgili dernek ve vakıf temsilcileri, kent konseyince kurulan meclis ve çalışma gruplarının birer temsilcisi.

100 ADET ÇAM AĞACI DİKTİK

Çorlu Kent Konseyi olarak ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Göreve gelmemizden sonra artan terör olayları Türkiye’nin gündemine oturdu. Bizler de 35 şehidin ardından 106 sivil toplum kuruluşuyla birlikte halkımızın da yoğun katılımıyla ‘Terörü Lanetliyoruz’ mitingini düzenledik.

10 Kasım 2011’de ‘Atamıza Kan’ sloganıyla Kızılay’ın katkılarıyla, kan bağışı kampanyası düzenledik. Cumhuriyet Meydanı’nda tam donanımlı Kızılay aracında 50 vatandaşımız kan bağışında bulundu. 24 Kasım 2011’de öğretmenlerimizi de unutmadık. Çorlu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Kız Teknik Anadolu Meslek Lisesi’nin bahçesine 100 adet çam ağacı diktik.

FAZLA KİTABINIZ VAR MI?

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü, Türkiye Sakatlar Derneği Çorlu Şubesi’nin işbirliğiyle kutladık. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler ve seminer düzenlendi.

Çorlu Kent Konseyi Gençlik Meclisimiz ‘Fazla Kitabınız Var mı?’ sloganıyla kitap toplama kampanyası düzenledi. Halkımızın büyük destek verdiği kampanyada toplanan kitaplar, Çorlu ve civarındaki ihtiyacı olan okullara teslim edildi.

Kadın haklarına destek ilkemiz doğrultusunda kadına şiddet konulu sergiyi Orion AVM’de, Toplum ve Sosyal Dayanışma Çalışma Grubumuz- KASAİD Çorlu Şubesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenledik.

DÜNDEN BUGÜNE ÇORLU

‘Angus Kokusu İstemiyoruz’ sloganıyla imza kampanyası ve basın açıklaması düzenledik. Binlerce vatandaşımız bu kampanyaya destek verdi. Ayrıca 7 Ocak 2012’de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediğimiz basın açıklamamız ulusal basında yer buldu.

4 Şubat 2012’de Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin Seçimli Genel Kurul Toplantısına ev sahipliği yaptık. Birliğin yönetiminin belirlendiği bu toplantının ardından Orion AVM’de ‘Dünden Bugüne Çorlu’ adlı resim sergisini düzenledik. Katılımcılar eski ve güncel fotoğraflardan Çorlu’nun gelişimini görme imkânı buldular. Bunun gibi daha birçok etkinliklerimiz oldu. 

HER KONUDA EĞİTİM

ÇORLU Kent Konseyi olarak yakındaki projelerinizden bahseder misiniz? 

Çorlu Kent Konseyi Eğitim, Kültür, Sanat ve Spor Komitesi olarak birçok konuda eğitim seminerlerimiz olacak. Spordan etkileyici konuşmaya, çocuk eğitiminden fotoğrafçılık eğitimine, öfke yönetiminden motivasyon eğitimine kadar birçok konuda uzmanlar tarafından verilecek eğitim seminerlerimiz olacak.

 

 

Whatsapp
google_160x600