‘FİLİSTİN’E ÖZGÜRLÜK’ İÇİN YÜRÜDÜLER

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle Çorlu STK Platformu Filistin için yürüyüş düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk Meydanı’na kadar yürüyen yüzlerce Çorlulu hep bir ağızdan “Filistin’e Özgürlük” istedi.
11 12 2023
350 kez okundu


Çorlu STK Platformu 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle Filistin Yürüyüşü düzenledi. Düzenlenen yürüyüşe başta çocuklar olmak üzere yüzlerce vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan yürüyüş Atatürk Meydanı’na kadar devam etti. Yürüyüşe katılanlar hep bir ağızdan İsrail saldırılarını lanetlerken Filistin’e özgürlük istedi. Atatürk Meydanı’nda yapılan program Kuran’ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. 

İSRAİL HUKUK TANIMIYOR

Çorlu STK Platformu tarafından yapılan açıklamada, “10 Aralık Dünya insan hakları günü insanlık tarihi boyunca medeni dünya, kendi ürettiği değerlerini topyekûn Gazze’de, Suriye’de, Afganistan’da, dünyanın dört bir yanında mazlum coğrafyalarda bombalar altına gömdü. On yıllardır Filistin’de büyük zulümler işleyen işgalci İsrail, 7 Ekim sonrasındaki süreçte ise saldırılarını daha da artırdı. Gazze’de tam anlamıyla bir soykırım yapan işgalciler, son 2 aylık süreçte, 13 bine yakını kadın ve çocuk olmak üzere, 17 binden fazla Filistinliyi şehit etti. Hiçbir sınır gözetilmeksizin yapılan İsrail saldırıları sebebiyle şu an Gazze’de hiçbir yer güvenli değil. Camiiler, hastaneler, okullar ve sivil yerleşim yerleri Siyonistlerin hedefinde. Beyaz bayrak açan siviller dahi üzerlerine ateş açılarak katlediliyor. İşgalciler, kullanılması uluslararası sözleşmelerce yasaklanmış bombaları Gazze’ye yağdırıyor. İnsanlık tarihinde örneğine az rastlanır bir zulüm, tüm dünyanın gözleri önünde yaşanıyor. İşgalci İsrail rejimi, yaralıların tedavisini dahi engelliyor. Hatta Gazze’ye yakıt girişini yasaklayarak kuvözdeki bebekleri ve yoğun bakımdaki ağır hastaları ölüme terk ediyor. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından alınan tüm uluslararası kararlara rağmen işgalci İsrail hukuku tanımıyor, saldırmaya ve işgale devam ediyor. Ne yazık ki, dünyanın gözleri önünde yaşanan bu zulmü durduracak somut adımlar atılmıyor. Halkları işgalci İsrail’in zulümlerini yüzbinlerce kişinin katıldığı eylemlerle protesto ederken, ABD ve Batı dünyası yaşanan zulümleri görmezden gelerek hâlâ işgalcilere verdiği desteği sürdürüyor. Ve ne hazindir ki; askeri, ekonomik ve siyasi anlamda büyük güçlere sahip olan İslâm ülkeleri de üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmiyorlar.” ifadelerine yer verildi.


‘FİLİSTİN ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
Açıklama, “Ve ne hazindir ki ülkemin ticareti İsrail’le devam ediyor. İsrail terör örgütüdür deniyor terör örgütü ile siyasi ve ticari ilişkiler kesilip atılmıyor. İsrail askerleri yerli içliklerimizle ısınıyor, bizim demir çeliklerimizle savaş aletleri yapılıyor, bizim barutlarımızla kardeşlerimizi bombalıyorlar, kardeşlerimizi fiili olarak kurtaramıyorsak bunlara bari müsaade etmeyin. Bugün 10 Aralık Dünya insan hakları günü burada ve tüm Türkiye’de Kudüs sevdalılarıyla birlikte İsrail'in hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm dünyaya insan ve haklarının kutsallığını yeniden hatırlatıyoruz. Ve diyoruz ki İsrail’in yaptıkları yanına kar kalmamalı. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya, Gazze kasabı Netenyahu ve onu destekleyen Siyonizm’in esiri olmuş ülkelerin devlet başkanlarından hesap sormaya çağırıyoruz şimdi biz halkların yapacağı en önemli şey boykotu devam ettirmek. Çorlu'da İsrail’i destekleyen firmaların şubeleri var, bunları öyle bir protesto edelim ki Çorlu'dan ve ülkemizden defolup gitsinler. Kardeşlerim Boykot bizim en önemli silahımızdır. İsrail’i destekleyen firmaların mallarını almayarak İsrail’e akan maddi kaynakları kurutmaya devam edelim savaş bitse de ateşkes olsa da bu işgalci teröristleri en çok sevdikleri ekonomik damarlarını kurutalım. Almazsak ölmeyiz alırsak kardeşlerimizi öldürürler. Son olarak herkese sesleniyor ve diyoruz ki tüm dünya halkları tepkisini açıkça göstermelidir. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün, Filistin’in ve dünyanın özgürlüğü, Siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Bizler Çorlu'daki sivil toplum kuruluşları ve halkı olarak Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz.” ifadeleriyle noktalandı.

Hüseyin TAYYAR

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600