Fast-food gıdalar diyabeti tetikliyor!

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Durgun, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde liseli öğrencilerle bir araya geldi.
15 11 2014
3773 kez okundu

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi ile Aka Koleji işbirliğinde, Dünya Diyabet Günü’nde konferans düzenlendi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Durgun’un verdiği konferansa, okul idarecileri, öğretmenler ve lise öğrencileri katıldı. Diyabetin tarihçesi hakkında bilgi veren ve hastalığın M.Ö. 1500’lerde keşfedildiğini anlatan Uzm. Dr. Onur Durgun, dünyada şeker hastalığının yüzyıllar içinde giderek artış kaydettiğini belirtti. Günümüzde düzensiz ve sağlıksız beslenme, fast-food tüketimi gibi nedenlerle giderek artış gösteren obezite ile birlikte bir çok rahatsızlığın ortaya çıktığını işaret eden Durgun, bunların başında da “diyabet”in geldiğini söyledi. Durgun, ABD’de diyalize giren hastalarda böbrek yetmezliğine yol açan birinci etkenin diyabet olduğunu, Türkiye’de ise diyabete bağlı gelişen böbrek yetmezliğinin, yüksek tansiyondan sonra ikinci sırada geldiğini belirtti. 

EGZERSİZİ SAKIN EKSİK ETMEYİN

Öğrencilere, diyabet tipleri hakkında bilgi veren Durgun, ailesinde diyabet hikayesi bulunan kişilerin, ilerleyen yaşlarda diyabet hastası olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu işaret ederek; “Bu bilinçle hareket eden insanlar, hayatlarından egzersizi eksik etmiyor ve dengeli beslenmeye özen gösteriyor. Yeni neslin hastalıklar hakkındaki farkındalığını arttırarak, gelecekte dengesiz ve düzensiz beslenme ile hareketsiz bir yaşamın meydana getirdiği hastalıkların oranında düşüş sağlanabilir” şeklinde konuştu.

SORULARI YANITLADI

Uzm. Dr. Onur Durgun, slaytla desteklediği sunumunun ardından, konferansa katılan öğrencilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Aka Koleji yetkilileri, konferansından ötürü Durgun’a teşekkür etti.

DEVRİM

 

Whatsapp
google_160x600