Evim sıcak evim

Hürriyet’te çıkan habere göre, Stirling Üniversitesi’nden araştırmacılar, 13 yaşın üzerindeki 100 bin kişinin vücut kitle indeksi ile evlerindeki sıcaklığı inceledi.
10 03 2014
1933 kez okundu

Hürriyet’te çıkan habere göre, Stirling Üniversitesi’nden araştırmacılar, 13 yaşın üzerindeki 100 bin kişinin vücut kitle indeksi ile evlerindeki sıcaklığı inceledi. Yapılan araştırmalar evlerdeki sıcaklığın daha yüksek olmasının vücudun daha ince kalmasında etkili olabileceğini gösterdi. İskoç bilim adamlarının araştırması, soğuk havanın vücudun daha hızlı çalışarak daha fazla kalori yakılmasını sağladığı yönündeki yaygın kanının aksine yüksek sıcaklığın ince kalmada etkili olabileceğini gösterdi.
ENERJİNİZİ KORUYUN
Kışın evlerindeki sıcaklık 23 derecenin üzerinde olan katılımcıların vücut kitle indeksinin daha düşük olduğu görüldü. Araştırmaya imza atanlardan Dr. Michael Daly, konforlu ev sıcaklığının 20,3 ile 23 derece arasında bulunduğunu belirterek, daha yüksek sıcaklıkta battaniye altında oturarak daha az zaman geçirildiğini, dolayısıyla daha fazla enerji harcandığını ayrıca iştahın da azaldığını vurguladı.
DEVRİM

Whatsapp
google_160x600