ESENTEPE YAŞANACAK BİR MAHALLE

‘Her Mahalle Bir Hikaye’ köşemizin bu haftaki konuğu Esentepe Mahallesi ve Muhtarı Fatma Dağtekin oldu.
09 03 2020
24621 kez okundu

DEVRİM Gazetesi ve DEVRİM Web TV olarak her hafta ‘Her Mahalle Bir Hikaye’ ile mahallelerin ve muhtarların konuğu oluyoruz. İlk olarak Reşadiye Mahallesi, ardından Cemaliye Mahallesi, Zafer Mahallesi, Hıdırağa Mahallesi, Önerler Mahallesi, Kemalettin Mahallesi, Şeyhsinan Mahallesi, Alipaşa Mahallesi, Muhittin Mahallesi, Türkgücü Mahallesi, Rumeli Mahallesi, Çobançeşme Mahallesi, Havuzlar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Silahtarağa Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Hatip Mahallesi, Maksutlu Mahallesi, Şahpaz ve bu haftaki konuğumuz Esentepe Mahallesi ve Muhtarı Fatma Dağtekin, mahallenin isteklerinden taleplerine ve beklentilerine kadar pek çok şeye samimiyetle yanıt verdi.

Sevgili muhtarım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Hoş geldiniz Aysel Hanım, güneş gibi girdiniz içeriye. Ben Esentepe Mahalle muhtarı Fatma Dağtekin, Çorluluyum. Orta öğretimimi burada tamamladıktan sonra Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndan teknik öğretmen olarak mezun oldum. Çok yerde çalıştım, ayrıca Çorlu Kız Meslek Lisesi’nde de çalıştım. Evliyim, eşimde teknik öğretmen. Bir tane oğlum var, inşaat mühendisi, Avustralya’da yaşıyor. İki tane de torunum var.

ESENTEPE’NİN İLK MUHTARIYIM

Sevgili Muhtarım mahallenizin tarihinden ve nüfusundan bahseder misiniz bize?

Esentepe Mahallesi, Kazımiye Mahallesi’nden ayrılarak kurulmuş yeni bir mahalle. 2007 yılında biz Kazımiye Mahallesi’nden 4 mahalle olarak ayrıldık. Ben Esentepe Mahallesi’nin ilk muhtarıyım. Ben emekli olunca halka dönük çalışmalarımı devam ettirmek istedim. Faydam olursa sevinirim ve halk ile iç içe olurum diye düşündüm. Dördüncü dönemim ve çok memnunum. Güzel çalışmalara imza attığımı düşünüyorum. 2007 yılında 14 muhtar adayımız vardı ve 2 bin seçmen ile seçim yapıldı. Şimdi 10 bin seçmenimiz ve 15 bin nüfusumuz var. Yeni kurulan bir mahalle ama alan dar olduğu için toplu yaşam var bizde. Bir apartmanda 76-78 daire yaşıyoruz.

HİZMET ALMA KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMIYORUZ

Seçildiğiniz 2007 yılından bugüne mahallenizde neler değişti?

Biz 2007 yılında ara seçim ile geldik. Benim 4’üncü seçimim ama 1 dönemimizi 2 yıl yaptık biz. Onun için de 13'üncü yılımızı dolduruyoruz. Geldiğimizde mahallemizde elektrik direkleri ve kaldırımlar yoktu. Oturmuş bir mahalleydi ama yine de kaldırımlar sorun oluyordu bizim için. Yollarımızı elden geçirdiler, kaldırımlarımızı Büyükşehir Belediyesi yaptı. Adnan Doğu Caddesi bizim ana caddemizdir. Emlak Konutları’nda 5 bin kişi oturuyor. Hepsinin adresleri Adnan Doğu Caddesi’nden. Ayrıca buradaki Çamlıbel Caddesi’ni Hürriyet Mahallesi ile ortak kullanıyoruz. Burada yine çok güzel bir cadde açıldı yine o caddeyi de Hürriyet Mahallesi ile ortak kullanıyoruz. Bir de Vatan Hastanesi’ne yolumuz açıldı. Bizim giriş çıkışlarımız çok zordu. Bir deprem olursa ne yaparız diye düşünüyorduk. Oradan yolumuz açıldı. Caddemiz çok büyük, güzel ve düzenli oldu. Diş hastanemiz ve Vatan Hastanesi geldi. Mahallemiz zaten okullar bölgesi, 8 tane okulumuz var. Mahallemiz sanki bir kültür merkezi gibi. 8 okulumuzu yine Hürriyet Mahallesi ile ortak kullanıyoruz. Sağlık ocağımızı da 4 mahalle kullanıyoruz. Kazımiye’den, Nusratiye’den, Önerler’den ve Esentepe’den gelenler var. Sağlık ocağımız çok amaçlı ve çok kişiye hizmet ediyor. Doktorlarımız da çok güzel. Güzel hizmetler alıyoruz sağlık ocağımızdan. Bir de Arif Bey’e teşekkür ediyorum buradan. Elektrik direklerimizi dikiyorlar ve diktikten sonra kontrollerimiz çok güzel oluyor. Yanmayan lambalarımızı bildiriyoruz anında müdahale ediliyor. Ben Arif Bey ile şu alanda şu bu alanda bu eksik diye gece de geziyorum. Çok güzel çalışmalara hizmet ediyorlar. Bizim sıkıntımız yok gibi bir şey.

UFAK TEFEK ALTYAPI ŞİKAYETLERİMİZ VAR

Sayın Muhtarım şikayetle gelen vatandaşınız var mı? Varsa en çok hangi şikayetle geliyorlar?

Bizim mahallemizin okuma-yazma oranı çok yüksek. Genelde ailecek çalışan kişiler. Zaten oturmuş bir mahalle olduğu için bize pek şikayetle gelinmez. Kültürel ve ekonomik düzeyi yüksek bir mahalleyiz. Bizim burası gerçekten yaşanacak bir mahalle. Bize, yolların kenarında ve duraklarda sular toplanıyor, şu kanalizasyonda koku var gibi şikayetlerle geliniyor. Bunlar TESKİ ile Belediye ile gidereceğimiz şikayetler. Benim bina görevlilerim bana son derece yardımcı olan kişiler. Kaymakamlıktan bir şey istesinler, 5 dakika sonra çözerim. Görevlilerime sonsuz teşekkür ediyorum buradan. Normal zamanda olsun, seçim zamanında olsun yöneticiyi her zaman bulamam ama  görevlilerimiz her zaman hazırlar. Sağ olsunlar mahallemizde oturan kişilere de bana da çok yardımcı olurlar.

HERKESLE AİLE GİBİ DEĞİL SÜLALE GİBİYİZ

Biz her mahalle bir ailedir diyoruz. Siz mahalle halkıyla bir aile gibi misiniz?

Ben bu mahallenin ilk muhtarı ve ilk kadın muhtarı olduğum için herhâlde herkesle aile gibi değil sülale gibi oldum. Düğünlerini ve cenazelerini duyururlar. Ben, acılarını ve mutluluklarını elimden geldiği kadar paylaşmaya çalışıyorum. Görevlilere, cenazeye gelmediysem, orada yoksam beni uyarın; duymamışımdır diyorum. Mahallelimle gerçekten beraber oluyoruz. Kafelerde toplanıp muhtarım özledik gel diyorlar. İnsanlar 7’de işten geldikleri için ev gezmesi pek olmuyor bizde. Yemek saatinden sonra kafelerde buluşuyoruz, konuşuyoruz, hasret gideriyoruz. Ne istediklerini soruyorum, yapabileceklerimi söylüyorum. Kadın-erkek benim için hiç fark etmez, halkımı seviyorum. Yaşlı vatandaşlarımız Cuma namazına giderken beni ziyarete gelir. Okula giden öğretmenler uğrar halimi hatırımı sorar. Herkes elam verir bana. Ben halkımı seviyorum ve halkım tarafından sevildiğime de inanıyorum.

GEÇ DE OLSA BİZİM TALEPLERİMİZE CEVAP VERİLİYOR

Sevgili Muhtarım gerek Büyükşehir Belediyesi, gerek Çorlu Belediyesi size gereken önemi ve özeni gösteriyor mu?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Bey zaman zaman bizi kendi telefonundan arayıp sıkıntımız olup olmadığını sorar. Biz kendisine ulaşmak istediğimizde anında ulaşırız. Bazı şeylerin zamana ihtiyacı var ama genelde neticelendiriliyor. Son zamanlarda Adnan Doğu Caddesi’ndeki Ünsel Durağımızda problem büyüktü, çok su toplanıyordu. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştık. Ekiplerimiz gelerek araştırmalarımızı ve incelemelerimizi yaptık. Bize şu tarihte geleceğiz, yapacağız dediler ve yaptık. Geç de olsa bizim taleplerimize cevap veriliyor. Bazen hemen oluyor bazen de gecikmeli oluyor. Ünseli Durağımızda büyük problem vardı. Büyükşehir Belediyesi’nden Metin Pakdil Bey bize yardımcı oldu ve bu sorunu ortadan kaldırdık. Çorlu Belediyesi’ne de teşekkürlerimiz sunuyoruz. Ne zaman Ahmet Bey’i arasak bize yönlendirme ve açılama yapar. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Mahalle olarak sıkıntılarımız fazla değil. Tabii ki bize de bazı şeylerin yapılması gerekiyor. Biz bunları zaman zaman dilekçelerimizle veriyoruz. İsteklerimizin ardından olabilecek veya olamayacak isteklerimizi sözlü olarak söylüyorlar. Ben şu anda park ve bahçeler müdürlüğünden parklarımıza bakılmasını istedim. Bizim parklarımız çok dar alanlar. Birkaç tane parkımız çok güzel çalışıyor fakat birkaç tanesinde eksiklerimiz var. Biz de bunu park ve bahçeler müdürümüze söyledik. Geçtiğimiz günlerde geldiler ama şu an kış olduğu için bakım yapılabilecek bir tarihe eteledik. Bu şekilde yardımcı oluyorlar ve isteklerimizi de yerine getiriyorlar.

HALKIMIZ PAZAR YERİ İSTİYOR

Yeni dönem için projelerinizden bahseder misiniz?

Bu dönemde yapmak istediklerim arasında halkımız Pazar yeri istiyor. Bunu da Çorlu Belediyesi Başkanımız Ahmet Bey’e söylediğimizde Nusratiye, Hürriyet, Kazımiye hatta Esentepe Mahallelerinin kullanabileceği bir proje düşündüğünü belirtti. Biz de buna sevindik. Düzayak bir yerde olursa halkımız ihtiyacını görür istedik. Mahallemizde çok büyük marketlerimiz var. Belli günlerde indirim günleri yapıyor ama halkımız eski alışkanlığını istiyor. Burada inşallah olur ve halkımız sevinir. Bizim okullar bölgemizde akşam duyum aldım. TED Koleji kurulacakmış ve kültür merkezi olacakmış. İnşallah 2021 yılında olacakmış. Bizim trafiğimiz yoğunlaşıyor ve nüfusumuz artıyor, okullarımız kalabalıklaşıyor. Yeni bir ilkokulumuz açıldı, geçen yılda Abdülhamithan Ortaokulu açıldı. İnşallah öğrencilerimiz daha sağlıklı ve rahat bir şekilde eğitim alacaklar. Bizim alanlarımızda daralma var. Yüzölçümü küçük ve bu yüzden nüfusumuz çok. Bizim park alanımız yok. Bizim bir tane parkımız var. Park alanlarımız dar. Yeni bir yol açıldı ve iki mahalleyi birleştirdi. Çok tehlikeli bir yol oldu ve asfaltlanmasını bekliyoruz. İnsanlar bir de o yola araçlarını bırakıyor ve daha çok daralıyor. Sağlık ocağımız dört mahalleye hizmet ettiği için çok yetersiz. Çorlu Sağlık Müdürlüğüne bilgi verdik ve burası için yeni bir çalışma yapılacağı söylendi. Bunları hep dile getirdim. Sağlık ocağının daha güzel yerde hizmet etmesini istiyorum. Mahallemize kütüphane isteniyor. İnsanlara kitap veriyorum, okuyup getiriyorlar. Hem çocuklar hem de velilerimiz gelip alıyor. Bunda da çok güzel iş başardık. Öğretmen olduğum için okuduğum kitapları herkes okusun istiyorum. Sonuç olarak halkımız yine de bir kütüphanemizin olmasını istiyor. Kitaptan okuduğumuz hazzı internetten okuduğumuzla alamayız. Okul müdürlerimin hepsine teşekkür ediyorum. Sürekli iletişim halindeyiz. Herhangi bir isteğimiz olduğunda okul müdürlerimiz bizi hiç kırmıyor. Sakatlar Derneği okulumuza çok önem veriyorum. Çok güzel işler yapıyorlar. Hangi kursumuzu açsak tüm okul müdürlerimiz salonlarını bize karşılıksız olarak veriyor. Ayrıca Çamlıbel Caddesi üzerinde kontrolsüz bir kavşağımız var. Araçlar çok kontrolsüz geçiyor. Öğrenciler ve velilerimiz için çok riskli. Burasının bir an önce düzenlenmesini istiyoruz. Bunlar biraz zorluklarımız. Bu mahalleye çok fazla köpek bırakılıyor. Bu konuda çok şikayet alıyoruz. Bunlar içinde barınağı aradığımızda yer olmadığı söyleniyor. Bana her zaman destek olan azalarıma da teşekkür ediyorum. Muhtar olduğum andan itibaren desteklerini esirgemediler.

Esentepe Mahallemizde sevgili muhtarımız Fatma Dağtekin ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Son olarak ne söylemek istersiniz?

Mahalle halkımı seviyorum. Muhtarları olmaktan çok mutluyum. İnşallah bu dönemimizi de sevgi ve saygı ile tamamlayacağız.

Haber: Tutku AKBAŞ
Fotoğraflar: Ahmet Can AYDIN

 

Whatsapp
google_160x600