ERGENE’DE SAĞANAK YAĞMUR TEDBİRİ

Bölgemizi de yakından ilgilendiren sağanak yağmur, şiddetli fırtına ve lodos uyarısı nedeniyle Ergene Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri çalışma başlatarak olası su baskınlarına karşı ilçe genelinde yer alan mazgal, yağmur suyu giderleri ve menfezleri temizledi.
30 11 2021
243 kez okundu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum (AFAD) Genel Müdürlüğü’nün Tekirdağ’ı da kapsayan bazı illerle ilgili olarak turuncu ve sarı kodlu uyarı vererek sağanak yağmur, şiddetli fırtına ve lodos tehlikesi ikazı yapmasının ardından Ergene Belediyesi ekipleri de uyarıları dikkate alarak önleyici tedbirleri almaya başladı. 

“İlçemizde yaşanan sağanak yağmurların ardından tıkanan kanalizasyon hatları Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz tarafından temizlendi” diyen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Fen İşleri Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz ilçe genelindeki tüm mahallelerde yağmur suyu mazgallarını tek tek temizliyor. Kış aylarında yaşanması muhtemel yağışlar öncesi mazgal kanallarında biriken yaprak, çamur ve çöpleri temizliyor. Böylece olası sağanak yağışta atık su giderleri ile yağmur suyu giderlerinin açık kalarak su baskını oluşmasının da önüne geçilmiş oluyor.” dedi.

‘YERLERE ÇÖP ATMAYIN’

Başkan Yüksel, “İlçe genelinde üst yapı, kaldırım, yol ve kilit parke taş çalışması gerçekleştiren Ergene Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz olumsuz hava şartları nedeniyle mazgal temizliği çalışması da başlattı. Beklenen yağışlar öncesinde yağmur suyu mazgallarının dışında ve kanal içlerinde birikerek su geçişini engelleyen çöp ve diğer artıkları tek tek temizliyoruz. Yağışlar sırasında en büyük sorunu yerlere atılan çöpler oluşturuyor. Vatandaşlarımızdan yerlere çöp atmamalarını özellikle rica ediyorum. Atılan en küçük bir kağıt parçası, bir ambalaj ya da bir şişe yağışlar sırasında giderlerin tıkanmasına ve su baskınlarına neden olabiliyor. Ekiplerimiz tahliye hatlarında su geçişini engelleyen pet şişe izmarit atıkları, ıslak mendil, kuru ağaç dalları ve yaprakları temizleyerek hatları tazyikli suyla yıkıyor. Temizlik çalışmalarına şehrin bütün cadde ve sokaklarında devam ederek herhangi bir olumsuz yaşanmasının önüne geçeceğiz” diye konuştu. 

Eren Can TAPU

 

Whatsapp
google_160x600