Emekli-emekçiye soğuk duş

20 04 2024
247 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “Emekliye ve asgari ücretliye temmuzda ek zam yok” açıklaması milyonlarca garibanda soğuk duş etkisi yarattı. Işıkhan’ın açıklaması ile patronların ardından hükümet de asgari ücrete ara zamma kapıyı şimdilik kapattı. Bakanın açıklaması “Dört yıl seçim yok, ara zam da yok” olarak nitelendiriliyor.
Yılbaşında yüzde 49 artışla brüt 20 bin 2.50 TL, net 17 bin 2 TL’ye yükseltilen asgari ücret aradan geçen dört aylık süreçte azgın hayat pahalılığı karşısında hızla eridi. TÜİK’e göre yılın ilk üç ayında TÜFE oranı yüzde 15.06 oldu. Asgari ücretin satın alma gücü de bu oranda geriledi. Eğer temmuzda ara zam yapılmazsa 10 milyona yakın emekçi, yeni ücretin ele geçeceği önümüzdeki şubat ayına dek 17 bin TL ile yaşamaya çalışacak. Hükümetin de sık yakındığı can yakan hayat pahalılığı karşısında 9 ay daha bu para ile nasıl geçinebilir emekçi?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na emekçileri temsilen katılan Türk-İş’e temmuzda ara zam için büyük görev düşüyor. Patronlar kadar bu konuda inisiyatif alıp ek zam için gücünü kullanmalı, sessiz kalmamalı. En büyük konfederasyonun sorumluluğu ile tutum takınmalı.
Hayal kırıklığı yaşayan bir diğer kitle emekli, dul ve yetim.  Bakan Işıkhan’ın açıklamasına göre 16 milyonu aşan dev orduya temmuzda salt 6 aylık TÜFE oranında zam verilecek. Ek artış yok. 5510 sayılı yasanın 55. maddesine göre emekliye 6 aylık enflasyon oranında artış yansıtmak zorunlu. Bir anlamda kaybedilen paranın telafisi. 9 milyon emekli, dul ve yetimin 10 bin TL ve altında aylık aldığı göz önünde bulundurulursa ek zam kaçınılmaz olarak kendini gösteriyor.
Temmuzda emekli, dul ve yetime yüzde 20-30 arası zam olası. 10 bin TL aylık alana bu oranda artışın hiçbir anlamı olur mu? Siyasi irade üzerinde düşünecektir; tasarruf başka harcamalardan yapılmalı.   
Şükrü KARAMAN
/////
ARŞİVLİK BİR MAKALE
Küresel jeopolitik güç dengelerinin hızla yeniden kurulmakta olduğu günümüzde, Amerika ve Çin’in ekonomik kalkınmaları hakkında www.globalresearch.ca sitesinde (Containing China’s Development: “U.S. Funds Wars, China Funds Development”) başlığıyla yayımlanan, önemli bilgiler içeren arşivlik makalenin internet çevirisini bilgi ve değerlendirmelerinize sunarım. Makalenin orijinal metnine https:/www.globalresearch.ca/yellen-beg-china-face-saving-slowdown/5854359 linkinden ulaşabilirsiniz. 
Haluk DURAL
Milli Merkez Genel Sekreteri

Whatsapp
google_160x600