Ekonomi Nasreddin Hoca’nın türbesine döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın TBMM’de düzenlediği basın toplantısında son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Dışarıdan bol ve ucuz para gelirken kolay yönetilen ekonominin dümenini tutmanın yeni dönemde zorlaşacağını, sıcak paranın örttüğü hataların yeni dönemde ortaya çıkacağını ifade etti.
26 08 2013
29134 kez okundu

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik’in dün ekonomi konusunda yaptığı açıklamaları değerlendiren Öztrak, “Çıkmış, ‘Sıkıntı dışarıdan geliyor, biz de kapıyı pencereyi kapattık’ diyor. Bu nasıl bir kapı, penceredir ki dışarıdaki rüzgârı evin içinde fırtınaya çeviriyor. AKP ülke ekonomisini Nasreddin Hoca’nın türbesine çevirdi. Kilitli kapı var ama duvar yok” dedi.

DÜŞÜK REZERVLER, TÜRKİYE’Yİ EKONOMİDEKİ DALGALANMADAN KORUMAZ

AKP’nin ekonomide yaptığı hatalarının, ekonomiyi yönetmeyi bilmemesinin ve Başbakanın hayatın her alanına katı ideolojik yaklaşımının dışarıdaki rüzgârları içeride fırtınaya çevirdiğini ifade eden Öztrak, hükümet IMF’ye olan 20 milyar dolarlık borcu ödemekle övünürken Türkiye’nin kısa vadeli borcun yılın ilk 6 ayında 25 milyar dolar arttığına dikkat çekti. Merkez Bankası rezervlerinin kısa vadeli borçları bile karşılayamayacak seviyeye düştüğünü söyleyen Öztrak, “Buna bir de 12 aylık cari açığı eklersek mevcut rezervlerimizin bizi küresel iklimdeki dalgalanmalardan koruyamayacağı görülüyor” diye konuştu. 

DALGALANMA YÜZÜNDEN İNSANLAR SÖZLEŞME YAPAMAZ OLDU

Öztrak, AKP döneminde Türkiye ekonomisinde biriktirilen kırılganlıkların “Türkiye’nin Bernanke rüzgârının önündeki yaprak gibi bir o yana, bir bu yana savrulmasına” neden olduğunu kaydetti ve “FED’in 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamadan bu yana borsadaki şirketlerin değeri 152 milyar TL eridi. Borsa 70 binin altına indi. Şimdi, ‘Borsa 65 binlere gider mi?’ diye piyasada konuşuluyor. Döviz fren tutmuyor. Dolar kuru 2 TL sınırına dayandı. Euro kuru 2,65 TL’yi geçti. Döviz sepetinde yeni rekorlar kırıldı. İnsanlar kurdaki dalgalanma yüzünden sözleşme yapamaz oldu” dedi.

ZAM ÜSTÜNE ZAM YAĞIYOR

Artan döviz kuru nedeniyle BOTAŞ’ın doğalgaza zam yapacağına yönelik duyumların artmaya başladığını, doğalgaza gelecek bir zammın, elektriğe de zam demek olduğunu hatırlatan Öztrak, son dönemde akaryakıttaki fiyat artışına da dikkat çekerek, “Sabit gelirli vatandaşlar önümüzdeki günlerde biraz daha ezilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası’nın Başbakan Erdoğan’ın Dolmabahçe ofisinden verdiği talimatlarla yönetilir hale geldiği eleştirisinde bulunan Öztrak, Merkez Bankası’nın itibarının dibe vurduğunu, şimdi Türkiye’nin o itibarı mumla aradığını söyledi. Öztrak “Merkez Bankası panikledi, piyasalara yön veremiyor. Panikleyen TCMB’nin bir dediği bir dediğini tutmuyor, bir yaptığı diğerine uymuyor” dedi.

ÇİFTÇİ, BESİCİ KAN AĞLIYOR

Ayçiçek üreticileri başta olmak üzere çiftçilerin ve besicilerin çok zor durumda olduğunu kaydeden Öztrak, “Sadece mazotun fiyatı son bir yılda yüzde 13,3 artarken, çiftçinin ektiği ayçiçeğinin fiyatı yüzde 33,3 düşüyorsa, çiftçilerimiz nasıl ayakta kalacak?” diye sordu. Üreticilerin yağ fabrikalarının dışarıdan ithal ettikleri her 1 kg ayçiçeği karşılığında, içeriden de 1 kg ayçiçeği almaları uygulamasına yeniden dönülmesini ve bu suretle fiyatların dengelenmesini talep ettiğini kaydeden Öztrak, “Ayçiçeğine devletin kg başına verdiği prim, üç yıldır neredeyse yerinde saymaktadır. Bu yıl desteğin en az 50 kuruş olması çiftçimizin tarlasından koparılmasını önleyecektir. Ülkemizin gerçek meseleleri işte bunlardır” ifadelerini kullandı.

İŞSİZİN PARASINA EL KOYMAYA HAZIRLANIYORLAR

Ekonomide işler hızla tıkanmaya doğru giderken hükümetin bir takım uçuk ve tehlikeli projelerle kamuoyunun karşısına çıktığını ve gündem değiştirmeye çalıştığını söyleyen Öztrak, Türkiye devlet yatırım fonu tartışmaları hakkında özetle şunları söyledi: “Hükümet, 1999’da kurulan işsizlik fonunda bugüne kadar birikmiş 66 milyar TL tutarındaki paraya göz dikmiş. Bırakın gelecek nesillere refah aktarmayı, işsizin parasını mahalli idare seçimlerine kadar yiyip bitirecekler. Yani AKP şimdi çıkmış, işçi ve işverenin ödediği primlerle kurulmuş, işsizlere ait bu paraları gasp etmeye çalışıyor. Çünkü Başbakanın alayiş valayişle başlattığı, İstanbul’a üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, İstanbul-İzmir otoyol projesi gibi projelere artık dış finansman bulamıyorlar. İşsizin parasıyla bu projeleri yapacaklarını sanıyorlar.”

İŞSİZLİK FONUNDAN HAZİNE KAĞIDI SATILIRSA FAİZ PATLAR, BÜYÜME DÜŞER

Büyümenin düştüğü, işsizliğin arttığı ortamda İşsizlik Fonu’nun paralarına ilerleyen günlerde daha çok ihtiyaç duyulacağını söyleyen Öztrak, “Bu paranın yüzde 93 gibi önemli bir kısmı hazine kâğıdında. Piyasalarda hazine kâğıdı alma iştahı düşüyor. Bir de fon, parasını yatırımlarda kullanmak için kâğıt satışına geçerse faizlerin daha da artacağı kesin. Faizler artınca büyüme daha da düşecek” dedi.

BAŞBAKAN HESABI ÖDEMEDEN KAÇMAYA ÇALIŞIYOR

AKP döneminde ekonomide yaratılan kırılganlıkları örtecek para bolluğunun sonuna gelinmesinin Başbakan’ın ve ekonomi yönetiminin tüm senaryolarını çökerttiğini söyleyen Öztrak, hükümetin şimdi dikkatleri içerideki sıkıntılardan dışarıya çekmeye çalıştığını, Türkiye ile dışarısı arasında “zorlama benzerlikler” kurarak, oy tabanını konsolide etmeye çalıştığını belirtti. Bunun “ülkeyi paranoya ve komplo teorilerine batırarak, yangın yerine çevirebilecek bir strateji” olduğu uyarısında bulunan Öztrak, “Başbakan, lokantada yiyip, içip hesabı ödememek için masayı devirmeye çalışan müşteri gibi davranmaktadır. Hesabı ödemeden masadan kalkmak için lokantada yemek yiyen herkesin huzurunu kaçırmaya uğraşmaktadır” diye konuştu.

FAİZCİLERİN KADAYIFINA KAYMAK SÜRÜYOR

Başbakan’ın her konuşması siyasi istikrarı bozduğunu ve ülkenin risk primini yükselttiğini kaydeden Öztrak, ülkede yaşananların sorumlusu olarak faiz lobisini gösteren Erdoğan’ın aslında faizleri artıracak her şeyi yaptığını, adeta “faizcilere sunulacak kadayıfın üstüne kaymak koyduğunu” ifade etti. Erdoğan’ın çıkardığı kavgaların ülkeye para gelmesini zorlaştırdığına dikkat çeken Öztrak, şunları söyledi: “Kavgalı eve, para zor gelir, gelirse de bunu paranın faizine yansıtır. Tüm millet bundan sıkıntı yaşar. Sisi’yle, Esad’la uğraşmaya ayırdıkları zamandan çok daha fazlasını bakkal Ahmet Bey’in, işçi Fatma Hanım’ın, çiftçi Münir Beyin, KOBİ sahibi Murat Beyin, emekli Ayşe Hanım’ın sorunlarına ayırmalarının gerektiği günlerdeyiz. Bu güne kadar ekonomiyi yönetmenin vatandaşı borca batırmak olduğunu sanan hükümet, şimdi vatandaşı faize ve borca ezdirmemek için her türlü önlemi almaya, çok çalışmaya mecburdur. Yoksa daha dün kendi sözcülerinin söylediği gibi ‘Mazlumun ahı tahttan indirir şahı.’ etmişti. Bu hükümet de aynı şeyi yapmalıdır.”

ÇOK SIKINTILI NOKTALARA GİDİYORUZ

Öztrak, Ecevit döneminde yaşanan ekonomik krizin hatırlatılması ve “O dönem ekonominin başındaydınız, şimdi de öyle bir süreç görüyor musunuz?” diye sorulması üzerine de, “Görmesem bu kadar sert uyarmam. Çok sıkıntılı noktalara gidiyoruz. Hala çıkış imkanı var. Bu çıkışı sağlamak için bir takım önlemleri almaya başlamaları lazım” dedi.  

Whatsapp
google_160x600