DÜŞÜK VASIFLI BUĞDAYA NE OLDU?

24 01 2022
290 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yemlik buğday olarak tanımlanan düşük vasıflı  11,5 proteinli, ithal edilen buğdayların işlenip piyasaya un olarak verildiği yönündeki iddiaları, TBMM gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli soruyu mevzuat ile yanıtladı.

Buğday  unlarına ilişkin değerlendirmelerin “Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği” dikkate alınarak gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada, “Tebliğde buğday ununun tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi aşamalarında taşıması gereken özellikler belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli imzasıyla verilen yanıtta, piyasada yer alan buğday unlarının bu Tebliğde yer alan kriterleri sağlaması gerektiğine işaret edilerek “Bahse konu kriterler ulusal ve uluslararası çalışmalar ve veriler ışığında hazırlanmıştır. Ayrıca buğday unları yatay gıda kodeksi hükümlerine de (bulaşanlar, etiketleme vb.) uygun olmak zorundadır.” denildi.

NET YANIT YOK

CHP Milletvekili Gürer’in soruna verilen yanıtta, “Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği ’nde ekmeklik buğday unu için protein miktarı en az kuru maddede yüzde 10,5, tam buğday ununda protein miktarı en az kuru maddede yüzde 11, özel amaçlı buğday unlarında protein miktarı en az kuru maddede yüzde 7 olmak zorundadır. Bakanlığımızca yapılan resmi kontrollerde mevzuatta belirtilen protein değerlerinden düşük olarak üretilmiş ürünlere rastlanması halinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında idari yaptırımlar uygulanmaktadır” şeklinde bilgiler verildi.

DÜŞÜK VASIFLI BUĞDAY UN OLDU MU?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Düşük vasıflı ve yurt dışında ‘yemlik buğda’ olarak tanımlanan 11,5 proteinli buğday ithal edildi. TMO yurt dışından bu düşük vasıflı buğday ki (11,5 protein) tonu 353 dolara ithal etti. Un fiyatlar yurt içinde artınca TMO piyasaya un satmaya başladı. Fırıncılar TMO unundan randıman alamadıklarını söylüyorlardı. 50 kg. un torbası 400 liraya çıkmasına rağmen fırıncı TMO’nun fiyatların tamamı peşin, 185-200 TL/çuval ununa sınırlı itibar etti. İddia TMO ununu düşük vasıflı buğdaydan elde edilen un olduğu idi… Durumu Bakana  sordum. Bakan mevzuata  göre yanıt verip yemlik buğday un olmadı diyemedi. Mutlaka hububatta kendi kendine yeter duruma ermeliyiz” diye konuştu.

EKMEK 3, SİMİT 3,5 TL

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’in Bakana yönelttiği “50 kiloluk torbada un piyasada 350 liraya satılırken TMO’nun sattığı 180 liralık unu fırıncılar neden kullanmıyor? Kullanıyorsa ekmek 3 lira, simit 3,5 lira nasıl olmuştur?” sorusuna Bakan Pakdemirli “TMO tarafından un fabrikalarına ekmeklik buğday satışı, fırın ve ekmek imalathanelerine uygun fiyatla (185-200 TL/Çuval fiyat aralığında) un satış fiyatı taahhüt etmeleri koşuluyla yapılmaktadır. Taahhüt veren un fabrikalarının listesi fırıncı ve esnaf odaları başta olmak üzere, bireysel olarak talepte bulunan tüm fırıncılar, İl Valilikleri ve Ticaret Bakanlığı ile paylaşılmaktadır. Un regülasyonu uygulaması Toprak Mahsulleri Ofisi ve Ticaret Bakanlığımız yetkilileri tarafından gerek un fabrikaları gerekse fırınlar nezdinde sıkı bir şekilde takip edilmektedir.” yanıtını verdi.

 

///////

 

ELEKTRİKLİ VE HİBRİT OTOMOBİLLERE İLGİ ARTIYOR

2021 yılında 2 bin 849 adet elektrikli araç satılırken, 20 bin 915 adet de hibrit araç satıldığı kaydedildi. Böylelikle geçen yıl elektirikli ve hibrit olmak üzere satılan toplam araç sayısı 23 bin 764 olarak kayıtlara geçti. 2018 yılında 4 bin 31 olan satış adedi, geçtiğimiz yıl 23 bin 764’e ulaşarak büyük artış gösterdi.

Ajans Press’in, Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçları Derneği (TEHAD) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarının her yıl arttığı saptandı. Böylelikle 2021 yılında yüzde 100 elektrikli otomobillerden 2 bin 849 adet satılırken, hibrit modellerin 20 bin 915 adet satıldığı kaydedildi. Önceki yıllara göre kıyaslandığında büyük artış olduğu gözlenirken, elektrikli ve hibrit olmak üzere 2020 yılında 17 bin 780, 2019 yılında 11 bin 237, 2018 yılında ise 4 bin 31 araç satıldığı belirlendi. 

YERLİ OTOMOBİL, ÖTV DÜZENLEMESİ VE ARAÇ/YAKIT FİYATLARI MEDYADA ÖNE ÇIKTI

Geçen yıl elektrikli ve hibrit araçlar ile alakalı medyaya 118 bin 71 haber yansıdığı tespit edildi. Özellikle 2023 yılında satışa çıkması planlanan yerli otomobil TOGG’un da medyada büyük oranda konuşulduğu gözlenirken, Las Vegas’ta görücüye çıkması büyük yankı uyandırdı. Otomotiv başlığı altında ise geçtiğimiz yıl en çok yerli otomobil, yakıt ve otomobil fiyatlarında yaşanan artış ve ÖTV düzenlemesi en çok haber olan içerikler arasında yer aldı.

 

Whatsapp
google_160x600