Dolar yeniden 1,96’yı gördü

Merkez Bankası’nın bugünü normal gün ilan etmesinin ardından kur 1,96’nın üzerine çıktı.
12 07 2013
2863 kez okundu

Merkez Bankası'nın bugünü normal gün ilan etmesi, yatay seyreden doların değer kazanmasını sağladı.

Repo ihalasinin açılmasının ardından dolar, TL karşısında yönünü yukarı çevirdi. Kur, 1,9610'a kadar yükseldi. Sepet bazında TL de 2,26'nın üzerine çıktı.

Dün dolar karşısında en kötü performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimlerinden biri olan TL'nin dolar ve döviz sepeti karşısındaki değer kaybı yüzde 1 civarındaydı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dün TCMB'nin normal gün ilan etmesi ve cari açık verilerinin kötü gelmesi sonrası sepette 2.25 seviyelerine kadar yükseliş yasandı. Yurtdışına da baktığımızda gelişmekte olan piyasaların olumsuz ayrıştığını görüyoruz hem borsalar hem de kurlar tarafında. Bugün piyasalar gözü yine TCMB'de olacak. İstisnai gün ilan etmesi durumunda açılacak olan ihale miktarlarının yurtdışı talebi karşılayıp karşılamayacağına göre piyasa yön bulacak gibi görünüyor" dedi.

FED ETKİSİ


ABD Hazine tahvil faizlerini izleyen dolar, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin merkez bankasının tahvil alım programını yavaşlatabileceği şeklinde geçen ay yaptığı açıklamanın ardından faizlerdeki yükselişe paralel değer kazanıyordu.

ABD Hazine tahvil faizleri haftanın ilk günü 23 ayın zirvesine yükselmiş, fakat Bernanke'nin ABD'deki aşırı gevşek para politikasının öngörülebilir gelecekte devam edeceğini Çarşamba günü söylemesinin ardından sert düşüş kaydetmişti.Etiketler:
dolar
Whatsapp
google_160x600