ÇORLU OTİZME MAVİ IŞIK YAKTI

Türkiye Sakatlar Derneği, Tekirdağ Otizm ve Özel Bireylerin Destekleme Derneği ve Trakya Down Sendromu Derneği, Otizm Farkındalık Haftası sebebi ile ilçede “Otizme Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirdi.
08 04 2019
1685 kez okundu

2-7 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye Sakatlar Derneği, Tekirdağ Otizm ve Özel Bireylerin Destekleme Derneği ve Trakya Down Sendromu Derneği “Otizme Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirdi. Aile ve Sosyal İl Hizmetleri Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sivil toplum örgütleri, bisiklet grupları, motosiklet gruplarının da katıldığı etkinlik, Çorlu Anaokulu’ndan Atatürk Meydanı’na kadar yürüyüş ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Canan Naciye Yurdseven, Tekirdağ Otizm ve Özel Bireylerin Destekleme Derneği Başkanı Aysel Ergüney ve Trakya Down Sendromu Derneği Başkanı Zehra Metin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Düzenlenen ortak basın açıklamasında başkanlar, “Tüm dünyada Nisan ayı farkındalık ayı, 2 Nisan da farkındalık günü ilan edildi. Otizmin, görülme oranı 90’lı yılların başlarında 10binlerde iken günümüzde 68 binlere yükseldi ve küresel bir sorun haline geldi. Sen de fark et, kabul et, bizimle yürü ve mavi ışık yak.” dedi.


TUR DÜZENLENDİ
Yapılan konuşmaların ardından etkinlikte ilk olarak bisiklet grupları, motosiklet grupları şehir turu gerçekleştirip otizme farkındalık yarattı.


Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600