ÇORLU - ERGENE ÇEVRE YOLU AÇILDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çorlu-Ergene yol ayrımı çevre yolu açılışını gerçekleştirdi.
10 02 2020
70747 kez okundu

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın yaptığı konuşmaların ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul gibi dünyanın mega şehirlerinden birine komşu olmasının Tekirdağ’a ayrı bir değer kattığını belirtti.

TEKİRDAĞ’IN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINA BUGÜNE KADAR 5,5 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan; “Durum böyle olunca da Tekirdağ’a ne gerekiyorsa yapılması gerekmektedir. Ulaşım ve Altyapı Bakanlığı olarak meseleye biz böyle yaklaşıyoruz. O nedenle de Tekirdağ’ın ulaşım ve iletişim altyapısına bugüne kadar 5,5 milyar lira yatırım yaptık. Bugün de Tekirdağ’ın organize sanayi yatırımları ile büyüyen ve ağır taşıt trafiği ile ulusal ve uluslararası trafiğe hizmet veren Çorlu’nun gelişimini destekleyen 23 kilometre uzunluğundaki Çorlu-Ergene ayrımı Tekirdağ yolunun açılışını yapıyoruz" diye konuştu.

BU KISIM İÇİN 172 MİLYON LİRA HARCADIK

Yolun 13 kilometrelik kesiminin önceki yıllarda tamamlandığını belirten Bakan Turhan; "Şimdi de kalan 10 kilometre kısmı tamamlayıp hizmete vermenin gururunu yaşıyoruz. Bu kısım için 172 milyon lira harcadık. Helali hoş olsun, çünkü bu sayede nice kazanımlar sağlamış oluyoruz. Bu projeyi, Tekirdağ- İstanbul ayrımı ile İstanbul-Edirne arasındaki bölünmüş yolda sürekliliği sağlamak ve Çorlu şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla hayata geçirdik. Bütün bunları yapıyoruz çünkü bunları yapmak bizim vazifemiz, bunlara sahip olmak da sizin hakkınız. İnsanımız, milletimiz, ülkemiz her şeyin en iyisine en güzeline layıktır. Çünkü dünyadan geri kalamayız, çünkü güçlü olmak zorundayız, çünkü kimseye boyun eğmemek durumundayız. Bunların tersi olursa, bu zorlu coğrafyada başımıza çorap örmek isteyen nice aç kurt var, biliyorsunuz. Çok çalışıp, el birliği ve güç birliği içinde ay yıldızlı bayrağımızı hep birlikte gururla dalgalandırmaya devam edeceğiz inşallah. Desteğinizi, duanızı bizlerden eksik etmemenizi istirham ediyorum" dedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da Elazığ depremi, çığ felaketi, uçak kazası gibi olaylarda, ateşin sadece düştüğü yeri yakmadığını, tüm milletin hüzne boğulduğunu ve devletin, milletin tüm bu olaylarda yekvücut olduğunu dile getirdi.

BİRBİRİMİZE SARILMAYA DAİMA İHTİYACIMIZ VAR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, açılış töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşların hizmetine açılacak olan yeni yolun açılışı için Tekirdağ’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Şundan eminim, birbirimize sarıldıkça büyüyor ve ilerliyor, kendi içimizde sebebi ne olursa olsun kavga edip ayrıştıkça zayıflıyor ve değişik, saldırılara açık hale geliyoruz. Birbirimize sarılmaya daima ihtiyacımız var" dedi.

ÖLÜMLERİN GİDEREK DÜŞTÜĞÜNÜ İSTATİSTİKLERLE DE GÖRÜYORUZ

Türkiye’nin çalışmaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Şentop, "Yalnız bizim ülkemizin değil, dünyanın değişik bölgelerinin, mazlumların da bizim çalışmamıza ihtiyacı var. Güçlü ve kudretli bir Türkiye onlar için de bir umut ve direnç kaynağıdır. Biz geçmişte trafik kazalarına çok kurban vermiş bir milletiz. Şimdi elhamdülillah yolların kalite ve büyüklüğünün artması ile trafik kazasına bağlı ölümlerin giderek düştüğünü istatistiklerle de görüyoruz. Tabii ki temennimiz bunların hiç olmamasıdır. Şundan eminim, birbirimize sarıldıkça büyüyor ve ilerliyor, kendi içimizde sebebi ne olursa olsun kavga edip ayrıştıkça zayıflıyor ve değişik saldırılara açık hale geliyoruz. Birbirimize sarılmaya daima ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

AYNI GEMİNİN İÇİNDEYİZ

Şentop, Türkiye’nin her zaman birlik olması gerektiğine dikkati çekerek, "Açtığımız bu somut otoyollar dışında siyasetin ve görüş ayrılıklarının arasına da bariyerler değil yollar ve otoyollar açmak ve onları hep açık tutmak mecburiyetindeyiz. Çünkü aynı geminin içindeyiz. Diğerleri batsın diye gemide delik açmak akılsızlıktır. Çünkü gemi ile birlikte herkes, hepimiz batarız. Esasen dünya siyasetinde de durum böyledir. İnsanların yaşaması için politika ve eylemler üretileceğine tersi gerçekleşiyor ve bu sebeple bütün dünya büyük bir huzursuzluk ve tedirginlik içinde. Adaleti ve sevgiyi siyasi fikirlerimizin de önüne koymak ve yükseltmek mecburiyetindeyiz” dedi.

REKABET DAHA İYİSİNİ GETİRİR

Siyasi görüş ayrılıklarına yakından ve iyi niyetle bakılırsa bir zenginlik olduğunu belirten Şentop; “Çünkü farklılık rekabet doğurur ve rekabet daha iyisini getirir. Görüşleri ve düşünceleri farklı diye üstünü çizmek, anlamsız ve saçma düsturların içinde çürütmeye çalışmak, kimseye fayda getirmemiştir ve getirmeyecektir. Suriye, Libya, özellikle İblib’de yaşananlar, bütün dünyanın gözü önünde oynanan insanlık dışı vahşi tiyatro oyunlarının son bulmasını için gayret göstermek ahlaki ve insani bir yükümlülüktür. Türkiye bunun için adeta tek başına bir çaba göstermekte, çok aktörlü zalim güçler dengesi karşısında, cansiperane bir mücadele sürdürmektedir. Bu mücadeleden her türlü güçlüğe rağmen muzaffer olarak çıkacağız. Cenabı hakkın izniyle ve yardımıyla. İçerideki ve dışarıdaki atılımlarımız, bunların hepsi büyük Türkiye ve aziz milletimiz ve insanlığın esenliği içindir” diye konuştu.

DENEME SÜRÜŞÜ YAPILDI

Konuşmaların ardından dua edilip kurdele kesilmesiyle yolun açılışı gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Şentop ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan açılışın ardından yolda deneme sürüşü yaptı.

 

Whatsapp
google_160x600