ÇORLU’DA 23 NİSAN COŞKUSU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Çorlu’da binlerce vatandaşın katılımıyla yıllar sonra stadyumda büyük bir coşkuyla kutlandı.
23 04 2024
401 kez okundu


Kutlama programı, Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi. Buradaki törenin ardından yıllar sonra General Basri Saran Stadyumu’nda bayram coşkusu yaşandı. Tribünleri hınca hınç dolduran yaklaşık 7 bin vatandaş, öğrencilerin şiir, oyun ve gösterilerini izledi.  


General Basri Saran Stadyumu’ndaki kutlamalarda günün önemine değinen Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, “Vatanımızın işgal edildiği, milletimizin özgürlüğüne ve geleceğine kastedildiği hayati bir dönemde açılan Büyük Millet Meclisimiz, istikbal mücadelemizin ve bağımsızlığa giden yolun öncüsü olmuştur. Meclisimizin, Milli Mücadelemizde gönüllerde yaktığı ateş aziz milletimizin yolunu aydınlatmış, halkımıza güç, cesaret ve moral aşılamıştır. 23 Nisan 1920 ruhu, bağımsızlık azmimiz ve kararlılığımız, birlik ve beraberliğimize olan inancımız gelecek nesillere aktaracağımız en büyük emanetimizdir.

Meclisimizin çatısı altında, ortak bir gaye etrafında birleşen aziz milletimiz, Büyük Zafere ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda en önemli adımı atmıştır. İlk Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk Meclis konuşmasında; ‘Gerek hayatı askeriye ve gerek hayatı siyasiyesin bütün edvar ve safahatını işgal eden mücadelâtımda dâima düsturu hareketim, irâde-i millîyeye istinat ederek milletin ve vatanın muhtaç olduğu gayelere yürümek olmuştur.’ mefkuresini belirtmiştir

Ülkemiz, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselecek, onların gayret ve coşkusuyla muasır medeniyetler öncüsü olan aslı hüviyetine kavuşacaktır. Baş Öğretmen Atatürk’ün söylediği gibi çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.

Bu önemli günü çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan bu kadim medeniyetin temsilcileri şu mesajı vermektedirler. Paylaştıkça çoğalacağını bilen bir gelenekten gelinmektedir. Yine bu medeniyet insanı merkeze alan Çocuğu; insanlığın bir emaneti olduğunu ve ailesinin göz aydınlığı, ülkesinin sahibi ve teminatı olarak görmektedir.  


Çocuk bayramı sevincimize, şairin dediği gibi bana dünyanın bütün çiçeklerini getirin anlayışıyla çocuklarımız ve tüm dünya çocuklarının erişmesini temenni ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 104 yıl dönümünü kutladığımız bu günde; İlk Meclis Başkanı Atatürk’ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Milli Mücadeleyi sürdürerek günümüzde de feda-i can eden aziz şehitlerimizi, rahmetle şükranla bir kez daha yâd ediyor, gazilerimize de sağlıklı günler diliyor; saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın ardından spor ve diğer etkinliklerde dereceye giren okul takımı ve öğrencilere ödülleri protokol tarafından takdim edildi.  

Öğrencilerin şiir, oyun ve gösterilerinin büyük bir beğeniyle izlendiği bayram etkinlikleri stadyumda sona erdi.
Hüseyin TAYYAR

Whatsapp
google_160x600