Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı?

Sonbahar gelirken hep aynı soru sorulmaya başlar. Grip aşısı yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Çorlu Reyap Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Mehmet Acar konu ile ilgili bilgiler verdi.
14 10 2015
2770 kez okundu

Kimi doktorlara göre grip aşısı gerekirken kimilerine göre de gereksizdir. Bir yandan da bazısı grip aşısı yüzünden hiç hastalanmadığını iddia ederken bazısı da ‘Grip aşısı olduktan itibaren nezleden gripten kurtulamadım’ der. Nedir bu grip aşısı? Çocuklarımıza grip aşısı yaptırmalı mıyız? Uzman Doktor Mehmet Acar, yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi: “Son yıllarda grip aşısı pek çok ülkede çocukluk çağı rutin aşı takvimine girmiştir. Grip özellikle kışın ve baharda görülen bir hastalıktır. Dünyada her yıl yüzbinden fazla kişinin ölümüne neden olur. Özellikle belli yaş grupları grip için daha fazla risk taşımaktadır. Bunlardan iki yaşından küçük çocuklar, 65 yaşın üstündekiler, astımlılar, kalpte akciğerde böbreklerde ya da bağışıklık sisteminde kronik bir hastalığı olanlar ve solunum fonksiyonunda herhangi bir sebepten dolayı bozulma olanlardır.”

GRİBAL HASTALIKLAR DOKUNARAK BULAŞIR
“Soğuk algınlığının ve gribin nedenleri çeşitli virüslerdir. 200’e yakın soğuk algınlığına yol açan virüs vardır. 2 yaşına kadar her çocuk yılda 8-10 tane üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Bu durum, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, öksürük, gözlerde kızarıklık, baş ağrısı, aşırı yorgunluk ile seyreder. Kusma ve mide bulantısı gripte daha çok görülür. Bulaşma el ile temas, öksürük ve hapşırıkla (damlacık yolu) olur. Korunmak için ellerin sık yıkanması gereklidir. Eller en az 20 saniye ılık su ile yıkanmalıdır. Hasta çocuklara öksürürken elini değil dirseğini kullanması öğretilmelidir. Çünkü gribal hastalıklar dokunarak bulaşır.”
HER YIL TEKRARLANMALI
“Grip aşısı 6 ay-18 yaş çocuklar için önerilmektedir. Grip, özellikle kronik hastalığı olan çocuklarda oldukça ağır seyredebilir ve ağır komplikasyonları olabilir. Bu nedenle bu grup hastalara mutlaka yapılmasında fayda vardır. Grip aşısının her sene tekrarlanması gerekir. Grip aşısının etkinliği %100 değildir. Her sene değişmekle birlikte farklı grip tiplerine göre %50-85 arasında değişmektedir.”

KUŞ GRİBİ İÇİN MİNİMAL KORUMA
“Grip aşısının influenza virüsü dışında, diğer solunum yolu enfeksiyonu yapan virüslere karşı da bir miktar koruyucu olabilmektedir. Mevsimsel grip aşısının kuş gribi ve domuz gribi gibi hastalıklara karşı minimal bir koruma sağladığı bilinmektedir. Amerika’da burundan sprey olarak uygulanan zayıflatılmış canlı grip aşısı da mevcuttur.”
TAM OLARAK ENGELLEMEZ
“Sonuç olarak söylenebilecek şey şudur: Evet grip aşısı faydalıdır. 6 ay-18 yaş arası çocukların her yıl olmasında fayda vardır. En azından yüksek risk grupları, yani 2 yaşından küçükler, astımlılar ya da kronik hastalığı olan çocuklar mutlaka olmalıdır. Grip aşısı %100 koruyucu değildir. Bu biraz şans işidir ve aşı hazırlanırken o senenin virüslerinin ne kadar tutturulduğuna bağlıdır. Ancak her halükarda grip aşısı tam engellemese bile hem gribin hem diğer hastalıkların hafif geçmesine etki edebilir.”
CİVA İÇERMEZ
“Ve hayır, kesinlikle tek doz grip aşılarının hemen hemen hiçbirinde civa yoktur. Aşının civa içerip içermediğini doktorunuz ve eczacınızla konuşup, prospektüsten de kontrol edebilirsiniz.”
EYLÜL-EKİM’DE YAPTIRILMALI
“Grip aşısı 6 ay-3 yaş arasındaki çocuklara ilk kez yapılıyorsa 1 ay arayla 2 kez yarım doz, eğer daha önce yapıldıysa 1 kez yarım doz, 3 yaşından sonra ilk kez yapılıyorsa 1 ay arayla 2 kez tam doz , daha önce yapıldıysa 1 kez tam doz olarak her yıl Eylül-Ekim aylarında yaptırılması önerilmediktedir.”
Çorlu Özel Reyap Hastanesi
Uzm.Dr.Mehmet ACAR
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

 

Whatsapp
google_160x600