Çikolata depresyonu önlüyor

“Besinlerin kimi savaşa hazırlar ve kimi mutlu hissettirir” diyen Beslenme Danışmanı ve Estetik Medikal Hekimi Dr. Gönül Ateşsaçan, bazı gıda maddelerinin bizi aşka hazırladığını, depresyonu iyileştirdiğini belirtti.
20 02 2014
1657 kez okundu

Hürriyet’te çıkan habere göre, insanların bazı zamanlarda ne yaparlarsa yapsınlar kendilerini mutsuz hissettiklerini ifade eden Dr. Gönül Ateşsaçan, gün içerisinde tüketilen besinler sayesinde mutlu olmanın ve ruh halinin düzene girmesinin sağlanabileceğini belirtti. Dr. Gönül Ateşsaçan, şöyle konuştu: “Muz tüketmek daha mutlu yapar. Potasyumu fazladır. Triptofan ise halk arasında "mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin. Sinirleri gevşeten vitaminler B vitamini ve folik asit. Omega 3 rahatlama ve gevşeme yapar. Özellikle somon balığı ve ton balığı gibi soğuk deniz balıkları tükettiğinizde daha çok omega-3 almış olacaksınız. Karides ve ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları da bol miktarda B vitamini, magnezyum ve çinko gibi minerallerle serotonin üretimine destek olur ve libido artışı yapar.”
D ve B VİTAMİNİ ÖNEMLİ
“Kereviz, istiridye, avokado hormonları dengeler ve libidoyu artırır. Yaban mersini, ananas ve fıstık, antep fıstığı ve istiridye gibi gıdalar da mutlu yapar. Yağsız süt ve ürünleri, D ve B vitamini, magnezyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller içerdiklerinden, serotonin üretimine katkıda bulunmaktadırlar. Yapılan bilimsel araştırmalara göre çikolata duygu durumunu yükseltmekle kalmıyor, bunun yanı sıra depresyonun bazı semptomlarını gidermeye de yardımcı oluyor.”
DEVRİM

 

 

Whatsapp
google_160x600