Çerkezköy’de yatırımcıları Uganda’ya yatırım yapmaya çağırdı

Uganda’nın yatırım için Afrika kıtasının önemli ülkelerinden biri olduğunu belirten büyükelçi Olwa, “Çerkezköy’de ülkemize yatırım yapabilecek önemli işadamları ve sanayiciler var. Toplam 16 milyonluk iş gücümüzle ülkemize yatırımlarınızı bekliyoruz.” dedi.
30 09 2013
34097 kez okundu

ÇESİAD BAŞKANI HAKAN ASBAŞ, “BÜYÜKELÇİ OLWO’YU ÇERKEZKÖY’DE AĞIRLAMAKTAN MUTLUYUZ”

Önceki gün öğle saatlerinde Çerkezköy’e gelen Uganda Ankara Büyükelçisi Johnson Ogara Olwa ilk olarak Veliköy Islah OSB’yi ziyaret etti ve buradaki sanayi kuruluşlarını gezdi.  Akşam 19.00’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda ‘Uganda’da yatırım alanları’ adlı konferansa katıldı. Konferansta ilk olarak söz alan ÇESİAD yönetim kurulu başkanı Hakan Asbaş, “ Uganda büyükelçisi, birkaç gün önce TUSKON’a yatırımlar hakkında görüşmek istediğini iletmesi üzerine, bizler de bu görüşmeyi fırsat bilerek kendilerini Çerkezköy’e davet ettik. Davetimizi kırmayarak teşriflerinden dolayı sayın Johnson Ogara Olwa’ya çok teşekkür ediyoruz. Kendisini Çerkezköy’de ağırlamaktan mutluyuz. Kendisi bu akşam sizlere Uganda’nın yatırım yapılabilecek alanları ve Uganda’yı daha yakından tanımamız için ülkesini anlatacak.” Dedi.

UGANDA’DA AVANTAJLIYIZ

ÇESİAD Başkanı Hakan Asbaş,Türkiye ile Uganda arasında ticari ilişkilerin ihracat bakımından potansiyel Pazar teşkil ettiğini ve her geçen gün de Uganda’dan taleplerin yoğunlaştığına dikkat çekti.Başkan Asbaş, “Türk ürünleri kalitesi ve uygun fiyatlarıyla Uganda’da Pazar avantajına sahiptir. Türk ürünlerine her geçen gün de talep giderek yoğunlararak artmaktadır” diye konuştu.

 

BÜYÜKELÇİ OLWA,“ÇERKEZKÖY’DE OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM”

Uganda Ankara Büyükelçisi Johnson Ogara Olwa , Çerkezköy’de olduğu için mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Büyükelçi Johnson Ogara Olwa , “Çerkezköy önemli ve büyük firmaların olduğu bir sanayi bölgesi. Burada olduğum için ve sanayi yapılanmasını gördüğüm için çok mutluyum.” Dedi.

Büyükelçi Olwa Uganda ile ilgili bilgiler de vererek, “Uganda zengin doğal kaynakları, dinamik ekonomisi ve benzersiz stratejik konumu ile yatırımcılara Afrika’nın kalbinde önemli fırsatlar sunmaktadır. Uganda özellikle son yıllarda Afrika’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olarak yerli ve yabancı sermayeyi çekmek için uygun bir ortam ve çeşitli teşvikler sağlamaktadır. Türk sanayici ve iş adamlarının ülkemize yatırım yapmasını istiyoruz. Sizlere hertürlü kolaylık sağlanacak.Sizleri ülkemize yatırım yapmaya çağırıyorum.Her alanda yatırım yapabilirsiniz. Turizm alanı olsun gıda olsun fark etmez. ” dedi.

OLWA, AVANTAJLARI  SIRALADI

Uganda’nın yatırım açısında avantajlarını da  sıralayan Büyükelçi, Olwa  “İlk olarak öngörülebilir bir ekonomik ortam olması, ekonominin tamamen liberalleşmiş olması, yatırımların güvence altına alınması, cazip yatırım teşvik politikaları, stratejik konumu, pazara giriş kolaylığı doğal kaynakların zenginliği, devletçe özel sektöre verilen önem, eğitimli ve nitelikli iş gücü, mükemmel doğası ve iklimi, istisnai benzersiz yaşam kalitesi olarak sayılabilir. Hükümetimiz her türlü kolaylığı sağlamaya hazır.Yeterki yatırım yapacaklar yatırım yapacak alanlarını belirtsin” Dedi.

YATIRIMLARINIZI BEKLİYORUZ

Büyükelçi Johnson Ogara  Olwa son olarak Uganda’nın dünyada yatırım yapılabilir önemli ülkelerden biri olduğunu ve buraya yatırım yapacak iş adamlarının tüm dünyaya da kolaylıkla mal satabilme olanaklarına sahip olduklarını ve yeni kurulan Afrika Ekonomik işbirliği’ndeki 580 milyon nufüsa tekamül eden ülkelere de ürettiklerini Uganda’dan rahatlıkla gümrüksüz olarak satabilme imkanına da sahip olacaklarını ifade etti.

Büyükelçi Olwa, ayni zamanda yatırım yapacakların yatırım için dışarıdan getirecekleri makine ve diğer ekipmanlar içinde gümrük alınmayacağını da vurguladı.Olwa, Çerkezköylü sanayici ve işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti. Büyükelçi Johnson Ogara Olwa bu görüşmenin Çerkezköylü iş adamlarının Ülkesine yatırımlarla gerçekleşeceğine de inandığını söyledi.

Seyit SÜREN

Whatsapp
google_160x600