Bebeğe ilk altını devlet takacak

Davutoğlu’ndan anne ve babaları ilgilendiren önemli açıklama: Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladığı yeni pakette, “Anneye ve bebeğe ilk altını devlet takacak” dedi.
09 01 2015
2381 kez okundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, aile ve nüfusun korunması programı kapsamında alınan devrim niteliğindeki kararları açıkladı.Buna göre, kreş ve bakım evleri vergi teşviklerinden istifade edecek. Belediyelere de kreş ve bakım evi kurma zorunluluğu getirecek. Böylece kreş ücretleri ucuzlayacak. Gençleri evliliğe teşvik etmek için anne-babanın bankalarda 18 yaşa kadar açacağı ’çeyiz hesabı’na devlet de yüzde 15 katkı koyacak. Devlet, doğum yapan anneye ilk çocukta 300 lira, 2. çocukta 400 lira, 3. çocukta ise 600 lira destek sağlayacak. Babalık izinlerine düzenleme gelecek ve işçi eşinin doğum yapması halinde 5 gün izin verilecek. Anne ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemeler yapılacak.
YASAL ZEMİN OLUŞTURULACAK
Belediyelere kreş ve gündüz bakımevi açma zorunluluğu geldiğini açıklayan Başbakan Davutoğlu "Gençlerde evliliği teşvik etmek için çeyiz modeli geliştirilecek. Evlilik günü geldiğinde ebeveynlere çeyiz hesabı düşünüyoruz. Ebeveyn bu hesaba ne kadar yatırmışsa çocuğu evlenene kadar devlet yüzde 15 katkı yapacak. 100 bin TL biriktirene 15 bin TL devlet katkı yapacak" dedi. Başbakan Davutoğlu, doğum yapan annelerin doğum izninde bir değişiklik olmayacağını belirterek, “Şu anki doğum izni 16 hafta olarak kalacak. Sonrasında anne yarım gün çalışarak tam gün çalışmış gibi maaş alacak. Bu son paket, bir iki ay içerisinde yasal zemini oluşturulup uygulama başlatılacak. Muhalefet de bu düzenlemeye olumlu bakacağını söyledi” dedi.
EK İZİ
Davutoğlu, şu anki doğum izni konusunda değişiklik olamadığını 16 hafta olarak kaldığını belirterek, “Buna ek olarak annelik izni olarak ilk çocuk için 8 hafta, ikinci çocuk 16 hafta, üçüncü çocuk için 24 hafta daha ekliyoruz. Anne ek olarak günde 4 saat çalışıp sonra evine gelecek ama tam zamanlı çalışmış gibi ücret alacak” dedi.
İHA

 

 

Whatsapp
google_160x600