ASLA UNUTULMAYACAKLAR!

28 05 2020
49837 kez okundu
onder.tabak@devrimgazetesi.com.tr

27 Mayıs 1960 darbesi Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizde sağladığı halkın iradesinin ve ulusal egemenlik ilkesinin ayaklar altına alındığı, yasaların çiğnendiği günün tarihidir.

Darbenin ardından yaşananlar ise adalet, insanlık ve demokrasi adına utanç verici olup bir hukuk cinayeti idi.

Ülkemize ve milletimize yaptıkları hizmetlerle Cumhuriyet Demokrasi tarihimize damgasını vuran demokrasi şehitleri Başbakan Adnan Menderes ile arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan ne yazıktır ki Yassıada’da kurulan tiyatro mahkemelerde yargılanarak idam edildiler.

Aslında o gün, hukuk ve adalet çiğnenerek idam sehpasına gönderilen demokrasi şehitlerimiz değil, bizatihi Türk milletinin öz iradesiydi.

Bugün, millet iradesine vurulan rezil 27 Mayıs darbesinin üzerinden tam altmış yıl geçti. Ancak, Demokrasi tarihimize geçen bu kara leke ile düzmece mahkemelerde mahkum edilip asılan (idam edilen!?..) rahmetli Menderes ve arkadaşlarının acıları asla unutulmadı.

Cumhuriyetimize, demokrasimize, ülkemiz ve milletimize yaptıkları hizmetler dolayısıyla da asla unutulmayacaklar ve Yüce Türk ulusumuz nezdinde her zaman birer halk kahramanları olarak anılacaklardır. Ve de Türk milletinin özgürleşme iradesi yeni darbelere asla izin vermeyecektir.

Adnan Menderes ve arkadaşları ile 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Whatsapp
google_160x600