ADALETE 19. ERTELEME!

Çorlu Tren Katliamı davasının 19. karar duruşması, bugün bir kez daha yarım kaldı. 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 300´den fazla kişinin yaralandığı trajik kazanın ardından başlayan mahkeme süreci, bu sefer de sonuca ulaşmadı. 25 Nisan’a ertelenen duruşmayla birlikte umutlar da bir kez daha ertelendi.
29 02 2024
320 kez okundu
Kazada yakınlarını kaybedenlerden oluşan grup, duruşma öncesinde Bulvar Yolu Santral Işıklar mevkiinde toplandı. Grup, ellerindeki dövizlerle slogan atarak Çorlu Halk Eğitim Merkezi önüne geldi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de gruba eşlik etti. Kazada kızı, kardeşi ve yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin, gazetecilere, davada artık sonuç beklediklerini söyledi. Kazada oğlu ve eşini kaybeden Mısra Öz de davada kararın açıklanmasını beklediklerini ifade etti.
Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda görülen davanın 19. duruşmasına tutuksuz sanıklar Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, TCDD Üst Yapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, yol kontrolörü Burhan Ortancıl, Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, dönemin TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan, mühendisler Tevfik Baran Önder, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya, kazada ölenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.
Duruşma, mahkemeye sunulan belgelerin okunmasıyla başladı. Mahkeme heyetindeki bir hakimin mazeret izninde olması nedeniyle duruşma, 25 Nisan'a ertelendi.
Tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları, bunun üzerine mahkeme heyetine tepki göstererek bir süre salondan çıkmadı.
‘ADALET BİZE HİZMET ETMİYOR!’

Tren kazası faciasında hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel'in annesi Mısra Öz, “Biliyoruz ki ölen 25 can, bu ülkenin yurttaşı. Bugün karar açıklanacak diye bizi buraya davet ediyorlar. Karar gününde buraya geliyoruz, tek bir evrak artık dosyaya girmezken, 2 ay sonrasına duruşma günü veriyorlar. Sebebi ise hakim üyelerinden birisi, 29.02.2024 Perşembe yani bu sabah rahatsızlanıp izin almış. Bugün için beklediğimiz adaleti 2 ay sonrasına erteliyorlar. Bugün burada Sayın CHP Genel Başkanı Özgür Özel olduğu için, siyasi partiler yanımızda oldukları için, yurttaşlar bizlere destek verdiği için, ilk defa Çorlu Tren Katliamı davası bu kadar kalabalık olduğu için korkup karar açıklayamadılar ve karar açıklamak için 31 Mart yerel seçim sonrasını bekliyorlar. Daha kalabalık olmalıyız, daha çok mücadele etmek zorundayız, çünkü ne yazık ki adalet bize hizmet etmiyor. Sen bu ülkenin vatandaşına, yurttaşına sahip çıkmak zorundasın. Adaleti illa ki biz mi sağlayalım?” dedi. 19. duruşmanın adeta bir vicdansızlık ve korkaklık örneği olduğunu belirten Öz, 25 Nisan'da yine orada olacaklarını söyledi.
ÖZGÜR ÖZEL’DEN SERT DAVET!

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ndeki Çorlu tren katliamı duruşmasına katıldı. Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ardından açıklama yapan Özel, faciada yakınlarını kaybeden annelerin ellerini öptü. Özel, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, “Öncelikle bir kez daha buradaki herkesin, acılı ailelerin evlatlarını, eşlerini, ailelerini kaybetmiş olan herkesin acısını bir kez daha paylaşıyorum.
‘BUNDAN SONRA HİÇBİR ANA AĞLAMASIN DİYE…’
Bu kazada hayatını kaybedenler, sakat kalanlar, bu kazadan sonra ömürleri boyunca bu travmayı atlatamayacak olanlar ayağa kalktılar, buraya kadar geldi diye şaşacağınız analar burada dimdik adalet arıyorlar. Onlar, bu kazada hayatını kaybeden yakınlarını geri getirebilmek ya da 3 yaşında kolu kopan çocuğunun kolunu geri getirebilmek için gelmiyor buraya. Bundan sonra yaşanacak benzer bir faciaya engel olayım da ben yandım başka analar yanmasın, başka evlatlar yanmasın, başka gencecik canlar toprağa düşmesin diye geliyorlar. Buradaki mücadeleyi acılı ailelerin yakarışları olarak duymayın. Bundan sonra hiçbir ana ağlamasın diye burada gelip duruyorlar, yürüyorlar, 19 duruşmadır burayı bırakmıyorlar.” ifadelerini kullandı.
‘25 NİSAN GÜNÜ BEN YİNE BURADAYIM’
Bu celsede karar çıkmasını beklediklerini ancak duruşmanın ertelenmesine anlam veremediklerini ifade eden Özel, “Bugün karar duruşması dendi. Aileler zaten buradaydılar. Geldik, duruşma salonu ağzına kadar doluydu. Normalde zaten bugün karar vermeyecek olsa bunu avukatlara söyler, ‘Şöyle bir engelim var, 2 ay sonraya erteleyeceğim’ der, bu insanlara bu kadar zulmetmez. Köylerinden, evlerinden kalkıp yaşlı gözleriyle, bastonları, acıları ile buraya gelen bu insanlara yoklamayı alıp ‘2 ay sonraya erteledim’ demek vicdansızlıktır, korkaklıktır. Buradan size söz olsun, 25 Nisan günü burada 100 kişiysek bin kişi olacağız, bin kişiysek 10 bin kişi olacağız. Bu kalabalıktan korkup da kaçanlar, şunu bilsinler; 25 Nisan günü ben yine buradayım. Çok daha büyük bir çağrı ile çok daha kalabalık kitleyle ailelerimizin yanında olacağız. Adalet arayışının yanında olacağız. Bu adaleti bu rayların altında bırakmayacağız. Ben buradan Tayyip Erdoğan’a bir çağrıda bulunuyorum. Ben salona bugün girdim ve tarafımı belli ettim. Ben evlatlarını kaybetmiş 2 annenin arasında oturdum. Sen de 25 Nisan günü gel, tarafını göster.” eleştirisinde bulundu.
Özel, açıklamasının ardından Tekirdağ'dan ayrıldı.
Mehmetcan ARSLAN
Whatsapp
google_160x600