ZAMLAR VE KOYUN DERİSİ

13.02.2018
225 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

1980 darbesinden sonra İpsala Yeni Karpuzlu Beldesi'nde iki yıl (üç yıl dayanamayıp) belediye başkanlığı yaptım. O yıllarda sigara-petrol başta olmak üzere birçok madde piyasada bulunmuyordu. Çimento da bunlardan biriydi ve çimento belediyelere verilen tahsisler aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine gıdım gıdım dağıtılıyordu.!
Allah rahmet eylesin, Hasan Dal isimli kardeşimiz; diğer beş personel gibi belediye temizlik kadrosunda çalışan ama ne görev verilirse yapan bir işçiydi.
O gün; temizlik işçileri akşama kadar çalışmışlar ve hava kararmasına yakın belediyeye gelmişlerdi ki çimento yüklü belediye kamyonu çıkageldi. Çimentoların indirilmesi gerekiyordu. Ben: “Hadi arkadaşlar şu çimentoları indirin..” dedim. Bu sözümden sonra kısa bir sessizlik oldu ve Hasan Dal sessizliği bozarak: “İnsaf be hocam. Galiba halimizi görmüyorsun? Bir koyundan iki deri çıkar mı be hocam..!” deyince ben birden duraksadım... Hasan haklıydı. “Tamam, bulun bir iki kişi de şu çimentolar depoya insin” dedim.
Sözünün eri! Birçok vatandaşımız seçimler öncesinde aldıkları kumanya torbaları ve kömürler nedeniyle verdikleri sözü tutarak!, kullandıkları oylarla bu hükümeti iktidar yaptı ve kendilerince hesaplaşmanın bittiğine inandılar!
Ancak; seçimlerden sonra yapılan ilk zamları, “Biz bunu hak ettik” anlayışıyla karşılayan vatandaşlarımız son zamlardan sonra şaşkına dönmüş gözüküyor!.
Vatandaş şaşkın şaşkın bir birine bakışıp! Hükümete sesleniyor:
“El insaf beyler, bir koyundan iki deri çıkar mı? Bırakın iki deriyi, sizin çıkarmaya çalıştığınız kaçıncı deri bu...!