YKS BAŞVURU ÜCRETLERİ ENFLASYONDAN FAZLA ARTIRILDI

15 02 2020
670 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruyor:

ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda YKS sınav başvuru ücretleri oturum başına 70 Türk Lirası olarak açıklanmıştır. Geçtiğimiz yıl 50 TL olarak belirlenen oturum başı ücretlere yüzde 40 oranında zam yapılmış, Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve Dil Sınavına girecek bir öğrencinin ödeyeceği ücret 210 TL’ye yükselmiştir. Her adayın TYT dışında en az iki sınava girmek zorunda kalacağı için en az 140 TL ödeyeceği öngörülmekte, geç başvuru ücretlerinin de 75 TL’den 105 TL’ye yükseltilmesiyle geç başvurularda üç sınava girecek öğrencilerden 315, iki sınava girecek öğrencilerden 210 TL alınacaktır. YKS başvuru ücretleri resmi enflasyon oranlarının üzerinde artırılmış, dar gelirli ailelerin geçim ve okul masraflarının yanında çocuklarını üniversite sınavlarına kaydettirmeleri zorlaştırılmıştır. Eğitim en temel haklar içerisinde yer almakta, eğitim hayatını devam ettirmek isteyen öğrencilerden alınan ücretlerin asgariye indirilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında:

  • YKS sınav başvuru ücretlerinde enflasyon oranı üzerinde bir artışa gidilmesinin sebepleri nelerdir?
  • Sınav oturum ücretlerini karşılayamayan ailelerin çocuklarının sınava girebilmeleri için ücret muafiyeti sağlanacak mıdır? Sağlanacaksa bu muafiyetten kaç öğrencinin yararlanması öngörülmektedir?
  • 2002 – 2020 döneminde üniversite eğitimi için girilmesi zorunlu olan sınavlar için bir öğrencinin ödediği ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?
  • 2002 – 2019 döneminde üniversiteye giriş sınav ücretlerinden muaf tutulan öğrenci sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?
  • 2002 – 2019 döneminde öğrencilerden alınan üniversiteye giriş sınav ücretlerinin toplam tutarlarını yıllık temelde açıklar mısınız?

‘TÜRKİYE’NİN ACİL ÖNLEM PAKETİNE İHTİYAÇI VAR’

Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Türkiye’nin acil önlem paketine ihtiyacı olduğunu söyledi. Tantan, şöyle konuştu: “Ülkemize yönelik tehditleri durdurabilmek için, ulus içinde ve dışında yeni bir altyapıya ve istihbarat içerisinden yaygın haber alma ağlarına ihtiyacımız var. Görev tanım ve tariflerinin keskin bir biçimde belirtilmesi gerekiyor. Milli kimlikli, nitelikli yetişmiş, yaşına bakmaksızın insan gücüne, mali ve ekonomik anlamda altyapıya, devlet şirketi gibi algılanabilecek büyük enerji şirketlerine ihtiyacımız var. Ülkeyi bağımlılıktan ancak böyle kurtarabiliriz. ‘Türkiye Başsavcılık Kurumu’ kurularak, hukuki zeminde iç ve dış tehditlere karşı gerekli mücadele verilebilir.”


YAŞLI NÜFUSU ARTTI
Türkiye’de 2010’dan 2018’e kadar geçen sürede yaşlı nüfus artışı 1,18 olurken, yaşlı nüfusunun en çok arttığı il Zonguldak olarak kaydedildi. Yaşlı nüfusuna paralel olarak Türkiye’deki huzur evi sayısı da incelenirken özel, diğer ve kamuya bağlı olmak üzere 411 adet olduğu saptandı. Ajans Press, yaşlı nüfusu ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre yaşlı nüfusu ile alakalı 2018 yılında basına yansıyan haber adedi bin 364 olarak kayıtlara geçti. Bunun yanı sıra huzurevlerinin basında konuşulma oranına bakıldığında 11 bin 359 olduğu görüldü. Haber başlıkları incelendiğinde en çok huzurevlerine yapılan moral ziyaretlerinin konuşulduğu görüldü.
YAŞLI NÜFUSUNUN AZALDIĞI TEK İL GÜMÜŞHANE
T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerinden elde edilen bilgilere göre, yaşlı nüfusunun en çok arttığı iller sırasıyla Zonguldak, Yozgat, Adana, Ağrı, Adıyaman, Aksaray, Tokat, Iğdır, Mersin, Hakkâri, İzmir ve Antalya olarak kaydedildi. Buna karşın yaşlı nüfusunun azaldığı tek il Gümüşhane olarak gözlendi. Yaşlı nüfusuna paralel olarak Türkiye’deki huzur evi sayısı da incelenirken özel, diğer ve kamuya bağlı olmak üzere 411 adet olduğu saptandı. Sadece bakanlığa bağlı huzur evi sayısı ise 152 olarak kayıtlara geçti.

Whatsapp
google_160x600