YERLİ MALINA DÖNMELİYİZ

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Genel Başkanı ve kozmetik markası L'ACTONE'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat, Devrim Şirketler Grubu Genel Müdürü Özgür Eski ile görüştü.
13.02.2019
386 kez okundu

TÜRK-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Genel Başkanı Ali Osman Akat Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde ‘Yurt Dışında Yapılacak Türk Organize Sanayi Yatırımı’ konulu toplantıda iş adamları ile bir araya geldi. Toplantıya Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Trakya Organize Sanayi Bölgesi Başkanları, Trakyalı önemli sanayici ve iş adamları, TABA Derneği Genel Başkanı Ali Osman Akat, TABA Yüksek İstişare Başkanı Ali Bayramoğlu ve TABA Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Burada konuşan TÜRK-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Genel Başkanı Akat, yerli ürün alarak üreticiye destek olunması gerektiğini ve belirterek, "Artık bırakalım her şeyin şu markada, bu markada şu yabancı ürün, şu Amerikan malı, şu İngiliz malı olmasını. Yerli ürün alalım, daha çok sanayiye ve üreticiye hatta son kullanıcıya destek vermiş olalım. Bu bağlamda ihracatımız ve yerli sanayimizdeki, iç piyasamızdaki verimlilik ve katkı da artacaktır” dedi.


ESKİ İYİ BİR TOPLANTI OLDU
Devrim Şirketler Grubu Genel Müdürü Özgür Eski önemli bir toplantı olduğunu belirterek, "İyi organize edilmiş bir toplantı. Buraya katılan tüm iş adamları ve yöneticiler faydalı bilgiler edindiler. Organizasyonu gerçekleştiren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.


YÜKSEK DÖVİZ İHRACATI ARTIRACAK
Yüksek dövizin ihracatı artıracağının altını çizen Akat şunları söyledi: “Dövizin yüksek olmasından şikayetçi olanlar, daha çok ticaretini ve kişisel alışverişini yapanlar. Dikkat ederseniz bugün parfümünü, cep telefonunu veya özel ihtiyaçlarını yabancı markalardan temin edenler, yurt dışına bağımlılığı artıranlar otomatikman veya yurt dışında seyahat edip ucuza tatil yapmak isteyenler dövizin yüksek olduğundan şikayetçi. Ama bu, içe dönük iç piyasadaki imalat sanayine ve ihracatı arttırıcı bir faktördür ve çok önemli. Halkımız otomatikman dışa bağlılığını azaltacak ve dövizin yüksek olması ihracatımızı ve imalatımızı daha kaliteli bir şekilde arttıracaktır. Derneğimiz, Türkiye ile Amerika arasında olan ticareti, hem Amerikalıların hem de Türklerin Amerika'ya olan ticaretlerinde referans merkezi 33 yıl önce rahmetli Özal'ın vasıtası ve emriyle kuruldu, bakanlar kurulu kararıyla da kamu yararı statümüz var. Bizim derneğimiz, Amerika'dan Türkiye'ye gelmiş tüm yatırımcıları ve gelecek olan tüm yatırımcılara hem referans merkezi olarak hizmet veriyor, hem de onların Türkiye'deki sorunlarına çözüm ortağı oluyor. Aynı zamanda Türk firmaların Amerika'ya yaptıkları tüm ihracatları ve Amerika'ya yapacakları tüm yatırımlar ile orada oturan Türk vatandaşlarımız arasındaki koordinasyonu ve referans merkezi olarak çalışmalarını sağlıyoruz. "
BAZI EKONOMİK SIKINTILAR VAR  
Türkiye'nin bazı ekonomik sıkıntılarının olduğuna da değinen Akat, "Türkiye'de şu an biliyoruz ki ekonomik bakımdan bazı sıkıntılar var. Göstergeler gösteriyor ki, ihracat odaklı çalışmalıyız. O yüzden bizim Derneğimiz hedef bölge olarak Amerika bölgesi olan Türk Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği bölgede, büyük bir çalışma seferberliği başlattı. Öncelikle Amazon gibi kanallara, internet dünyasına ve onun dışında bildiğiniz gibi süpermarket zinciri olan firmalara hizmet verebilmek için Türk firmalarının orada tanıtımını sağlıyoruz. Ayrıca, bildiğiniz gibi Türk markasının olgunlaşması ve Türk firmalarının uluslararası çapta daha büyük pazarda yer alabilmesi için bir proje gerçekleştirdik. Bu proje, Amerika'da Türk Organize Sanayi bölgesi kurup oradaki Türk firmalarının Amerikan markasıyla Türk markalarının Türk firmalarının kendi marka değerlerini daha çok arttırıp Amerikan pazarında pasta payında daha büyük yer alması ve ihracatın artırılması için çalışmalar sürdürüyoruz” dedi.
İSTİHDAM SAĞLAYABİLECEK ORTAM YARATIYORUZ
Bu projeyle ilgili yaklaşık bir yıldır çalıştıklarına değinen Akat, “Önümüzdeki iki üç yıl içinde bu proje dünyada örnek olacak bir şekilde faaliyete başlayacak. Projenin kapsamı içinde, bildiğiniz gibi sanal dünyaya Amazon dünyasına hizmet verecek firmalarımız olacak. Onun dışında, Türk sanayicisinin son paketlemesini yapıp üretimini yapabileceği bir ortam sağlanacak. Ayrıca Ar-Ge, Ür-Ge merkezleri, üniversitelerle iş birliği ve en az 500 tane sanayicinin orada yatırım yapabileceği karma bir organize sanayi bölgesi planlıyoruz. Bununla ilgili Amerikan otoritelerinden işte arsa yer düzeneği ve en uygun şartlarda vergisel indirimlerle ilgili ve beyaz yakalıların Amerika'ya gidip orada istihdam sağlanabilecek bir ortam yaratıyoruz” şeklinde konuştu. 
AMAÇ AMERİKA’YA İHRACATI 3 KAT ARTIRMAK
Bu toplantıları Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapmayı planladıklarını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat, “Bu toplantılarımızı da geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te yaptık, şu an Çorlu'da yapıyoruz ve ardından Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yapacağız. Bu toplantılarımızda sanayicilerimizi toparlayıp Amerika'da daha güçlü nasıl ihracat yapabiliriz, daha güçlü nasıl oradaki pazar payında yer alabiliriz, bunları tespit edeceğiz. Bunun dışında önemli olan bir diğer konuda, Amerika'ya olan ihracatımız sadece 8 milyar dolar geçtiğimiz yıl. Bizim amacımız bunu 2019'da iki-üç misline ulaştırmak. Biliyorsunuz ki Amerikan pazarında bizim Türklerin payı, Türk firmalarının payı 3 binde 5 seviyesinde. Bugün baktığımızda sadece Vietnam bile Türkiye'nin 5 misli ihracat yapıyor Amerika'ya. Amerika'nın da Çin'e ve diğer ülkelere olan yaptırımları, bir fırsat olarak gördük biz. Amerikalı firmalar şu anda Çin'e uygulanan yüzde 10 verginin yüzde 35'lik dilime çıkması korkusuyla başka pazarlarda üretim kanalları aramakta. Bu pazarlardan biz de payımızı almak istiyoruz ve Amerika'ya ihracatımızı artırma istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımıza, tüm sanayici ve KOBİ'lerimizle beraber el birliğiyle devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.


Onur ŞEKER