YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım Başkanlığına toplanan İl Pandemi Kurulu yeni kararlar aldı.
26 11 2020
526 kez okundu

Alınan yeni kararlara göre Pazar yerlerinde denetimler sıklaştırılırken toplu taşıma araçları tek tek kontrol edilecek. Pazar yerlerine yöneticiler görevlendirilmesi istenen kararda AVM’lerde ki denetimlerin aynı şekilde devam edeceği belirtildi. Ayrıca TYP kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan temizlik ve güvenlik personelleri sağlık kuruluşları emrine  verildi.  
YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DENETİMLER YAPILACAK
Tekirdağ’da kaymakamların koordinasyonunda 26-27-28-29 Kasım 2020 tarihlerinde başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimlerin yapılacak.
TEK TEK KONTROL EDİLECEKLER
Toplu ulaşım araçlarının denetiminde toplu ulaşım araçlarının tek tek kontrol edilmesi; özellikle yolcu kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizlik tedbirlerinin alınması hususlarına ağırlık verilecek.
PAZAR YERLERİNE YÖNETİCİ GÖREVLENDİRİLECEK
Her bir pazaryeri için ayrı ayrı olmak üzere ilgili belediye tarafından yönetici düzeyde pazaryeri yöneticisi, varsa ayrıca oda veya dernek temsilcisi görevlendirilecek. Salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazaryeri yöneticilerinin, oda veya meslek temsilcilerinin denetim ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkin şekilde sağlanacak.
AVM’LERDE DENETİMLER DEVAM EDECEK
AVM’lere yönelik denetimlerde; AVM’lerde belirtilen çalışma saatlerinin devamına, AVM’lerde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı kuralının tekrar uygulamasına, alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı hususunun özellikle denetlenmesi ve denetimlere ilişkin raporlamaların İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) yazılımı üzerinden yapılması kararlaştırıldı.
SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNDE ÇALIŞACAKLAR
25.11.2020 tarihinden itibaren TYP kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda çalışan temizlik personelleri ile güvenlik görevlilerinin Sağlık Müdürlüğüne bağlı il genelindeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında, izolasyon/ filyasyon ekiplerinde uygun görevlerde vardiyalı çalıştırılmak üzere Sağlık Müdürlüğü emrine görevlendirildi.
Göksel GÜRSOY

Whatsapp
google_160x600