YEDİ KOCALI HÜRMÜZ..

16.08.2019
211 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, “7 kocalı Hürmüz” oyununu çoğunuz biliyorsunuzdur ve sahnede veya sinemada izleme fırsatı bulmuşsunuzdur. Ancak; ben gene de Sadık Şendil’in yazdığı bu oyun ile ilgili olarak, kısa bir dip not vermek istiyorum:
Sadık Şendil’in geleneksel halk tiyatromuzun renkli, eğlenceli atmosferini yansıtan ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ adlı oyunu, becerikli, kurnaz bir kadının, erkekleri adeta elinde oynatarak, yaşamını onların parasıyla sürdürmesinin güldürüye dayalı dolantılı öyküsüdür ve bu oyun Hürmüz’ün Tanrı’dan yedi koca istemesiyle ünlenmiştir. İlk oynandığında (1967) iki yıl sahnede kalmış, sonra müzikali ve filmi yapılmış olan oyun, daha sonra birçok özel ve ödenekli tiyatroda sahnelenmiş ve her dönem halkımızın beğeni ile izlediği bir oyun olmuştur.
Efendim, gene çok iyi bildiğiniz gibi AKP kadrolarında yer alan birçok kapı kuluna birden çok hizmet gösterilerek, devletten şaşırtıcı maaşlar verildiğine dair gün geçmiyor ki; yeni bir haber duyulmasın!
Adam gelmiş ve: “Hizmetinizdeyim! Ne isterseniz yaparım! Yeter ki; bana uygun bir maaş verin!” demiş ve bir maaşla işe alınmış.. Buraya kadar her şey normal! Ancak; adam sanki yedi kocalı Hürmüz! “Bana bir maaş yetmez, iki maaş verin” der ve arzusu kabul edilir! Daha sonra da; “Bana iki maaş yetmez dört maaş verin!” deyince; bu teklife bir kılıf bulan AKP vatandaşın karısına ek bir kurumda maaş ödemeye başlar!
Dedim ya; adam yedi kocalı Hürmüz gibi; istedikçe istiyor ve bir türlü doymak bilmiyor ve Yedi Kocalı Hürmüz’ün Tanrı’ya yalvarmasında olduğu gibi adam; “Hey AKP; bana  bir maaş yetmez, iki tane, iki tane de yetmez, üç tane; üç de yetmez, dört tane! Dört de yetmez beş tane, beş de yetmez: Altı tane!..Altı da yetmez, yedi tane maaş ver” diye yalvarmaya başlayınca işin cıvığı çıkar ve Yedi Kocalı Hürmüz’den hiçbir farkı olmayan vatandaşımız bir anda ülkemizin gündemine düşerek, tartışılmaya başlanır.
Anlaşılıyor ki; teklifler ve tekliflerin karşılanması doğrudur ve AKP İktidarı Devletin, yani; bizlerin parasını ulufe dağıtır gibi bu tür adamlara dağıtmaktadır.
Tanrım: Biz senden fazla bir şey istemiyoruz.. Emeğimizin karşılığı bir maaşımızı hakkıyla verilmesini sağla ve bizi Yedi Kocalı Hürmüzlerden koru.
NOT: Ulufe: Osmanlı İmparatorluğu’nda, kapıkulu askerlerine, saraydaki ve devlet örgütlerindeki kimi görevlilere padişah tarafından üç ayda bir verilen ücret.