‘Yaz kuraklığı’ geçer de ‘kış kuraklığı’nı ne yapacağız?

23 01 2020
432 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

BİR yakınımızın cenazesi için Tekirdağ’ın Gazioğlu köyüne gittik. Köyün mezarlığı gayet düzenlidir, çam ağaçlarıyla donatılmıştır. Bir mezar 120-150 santim arasında kazılır. Rahmetlinin küreklerle toprağa verilme işlemi sırasında inanılmaz bir toz yığını kalkıyordu. Zemin killiydi, nemi olmadığı için toz toprak içindeydi.

Yani toprak iyice ‘beton’laşmıştı. Civardaki tarlalar da ‘kupkuru’ idi. Şimdiye kadar böyle bir kuraklık görmemiştik. Köylülerin büyük endişe içinde “Bırakın kullanma suyunu, içme suyunu nasıl bulacağız?” sorularına muhatap olduk.

Köylü dostlar ‘tecrübelerine’ dayanarak şöyle konuşuyorlar: “Buğday, 100-120 santim boyundadır... Ama 10-15 santimde durdu. Çünkü zeminde ‘rutubet’ yok.” Bir köylü, “Bu iş böyle giderse buğdayın hepsi ölür. Çünkü kış kuraklığı, yaz kuraklığına benzemez. Aylardır hiç güçlü yağış olmadı. Kar yağmayınca nem olmadı. Unutmayın, mikrop kırılması da olmadı. Hem virüs hem bakteri kırılması karla olur” diyor.

Bu fotoğrafı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Halim Orta’ya gönderdik. “İşte kuraklığın belgesi” dedi bize ve devam etti: “Ben de önceki akşam Facebook sayfamda ‘kuraklığın haritasını’ yayınladım.”

Evet, Halim Hoca haritanın altına şöyle yazmış:

BİLİM YANLIŞ SÖYLEMİYOR

“Yaşamımda ‘Keşke yanılsaydım’ dediğim pek çok söylemim olmuştur. Ama bilim yanlış söylemiyor. 15 yıl önce ‘Trakya’da değil içme suyu, kullanmaya su bulamayacağız’ demiştim. Trakya için öngördüğümüz kuraklık geldi, işte.”

Gazetemizde rahmetli Erdal Özcan, Trakya’nın su kaynaklarının azaldığını sık sık gündeme getirmiş (5.7.2005), yetkilileri o tarihlerde uyarmıştı. Barajlardaki su miktarlarına bakıldığında ise bu uyarının dikkate alınmadığı görülüyor. Istrancalar’dan göletler aracılığıyla Terkos’a taşınan su konusunu da ayrıca işlemek gerekiyor.

İşte, ‘yaz kuraklığı’ belki bir ölçüde geçer de ‘kış kuraklığı’na karşı ne yapacağız?!

YETİŞKİNLERİN YÜZDE 11’İ DİYABETLİ 

Dünya üzerindeki diyabetli yetişkinlerin toplam nüfustaki payı açıklanırken, bu oran Türkiye’de yüzde 11 olarak kaydedildi. Ajans Press, diyabet ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Derlenen bilgilere göre diyabet ile alakalı geçen yıl basına yansıyan haber adedi 23 bin 771 olarak kayıtlara geçti. Dünya üzerindeki diyabetli yetişkinlerin toplam nüfustaki payı da açıklandı. Bu oranın en çok Pakistan’da olduğu görülürken, Pakistan’da diyabetli oranının yüzde 20 olduğu kaydedildi. Pakistan’dan sonra diyabetli yetişkinlerin toplam nüfustaki oranın en yüksek olduğu ülkeler yüzde 17 ile Malezya, yüzde 16 ile de Suudi Arabistan olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de ise bu oran yüzde 11 olarak kaydedildi. Diyabetli yetişkinlerin nüfusa oranla en düşük olduğu yer ise yüzde 3 ile Nijerya olarak saptandı. 

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600