YASAL SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Çorlu’da 3 yıldır baktıkları çocukları mahkeme kararı ile biyolojik ailesine verilen mağdur Yıldıran çiftinin avukatı Barış Tırpan, Devrim Web TV’de canlı yayın konuğumuz olarak yasal süreç hakkında bilgilendirmede bulundu.
11.01.2019
740 kez okundu

11 Ocak 2019 tarihli Gazetemiz Devrim’de yer alan ‘3 Yıldır Baktıkları Evlatları Ellerinden Alındı’ başlıklı haberimizde Serap ve Şenol Yıldıran çiftinin mağduriyetini dile getirmiştik. 2000 yılında hayatlarını birleştiren Serap ve Şenol Yıldıran çifti, doğal yollar ve tıbbi girişimler neticesinde çocukları olmayınca evlat edinmek üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tekirdağ İl Müdürlüğüne müracaat etti. 16 Eylül 2015 tarihinde Çerkezköy’de dünyaya gelen ve evlatlık verilmek üzere daha hastanedeyken Çocuk Esirgeme Kurumuna teslim edilen bebek, Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi ile 9 Aralık 2015 tarihinde kuruma müracaat eden aileye verildi. Bu tarihten yaklaşık 1 yıl sonra 12 Aralık 2016’da kurumun yazılı bildirimi üzerine aile 13 Aralık 2016 tarihinde Çorlu 2. Aile Mahkemesi’ne evlat edinme davası açtı.
DAVA REDDEDİLDİ
Bu davadan bir yıl sonra çocuğun biyolojik annesi de eşiyle birlikte aynı mahkemeye müdahillik talebinde bulundu. Biyolojik anne ve babanın talebini kabul eden mahkeme, çocuğu 3 yıl boyunca bakıp büyüten Serap-Şenol Yıldıran çiftinin açtığı davayı ise reddetti. Koruma kararının da kaldırılmasıyla henüz 2,5 aylıkken evlat edindikleri çocuk tam 36 ay sonra 31 Aralık 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tekirdağ İl Müdürlüğü ekiplerince alınarak mahkeme kararına istinaden biyolojik annesine teslim edildi. 3 yaşındaki çocuk onu büyüten ailesinden alındığı sırada gözyaşı dökerken geriye odasındaki eşyaları kaldı.


CANLI YAYINDA YASAL SÜRECİ AKTARDI
Mağdur ailenin avukatı Barış Tırpan, Facebook üzerinden yayın yapan DEVRİM WEB TV’de Esra Yüksel’in sunduğu “Gündeme Dair” programına katılarak yasal süreç hakkında bilgilendirmede bulundu. Tırpan, “Biz dosyaya 10 gün önce dahil olduk. Ailemiz, Tekirdağ Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne 2014 yılında çocuk evlat edinmek için başvuru yapıyor ve 1 yıl sürenin sonunda bir çocuk kendilerine teslim ediliyor. Bu süreç içerisinde aile tüm yükümlülüklerini yerine getirerek hak sahibi oluyor ve ertesi gün Çorlu Aile Mahkemesine evlat edinmek üzere dava açıyor. Çocuğun geri alınması kısmı da bizce uygun olmayan şekilde mahkeme evlat edinme davasını reddederek, çocuğu biyolojik ailesine teslim ediliyor. Biz ne olursa olsun çocuğun psikolojik durumunu değerlendirmek zorundayız. Koruma kararı kaldırılarak çocuğumuz uygun olmayan şartlar altında aileden 31.12.2018 tarihinde aileden geri alınıyor. Süreç içerisinde aile biyolojik aile ile karşı karşıya gelmemiştir. 3 yaşında bir çocuğun pedagog ya da psikolog eşliğinde aileden alınması gerekirken çalışanlar tarafından eşya gibi aileden alınıyor. Sorumluların cezalandırılması için suç duyurusunda bulunduk. Yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.
BİYOLOJİK AİLE ÇOCUĞUN MENFAATLERİNİ İHLAL ETTİ
Tırpan, “Eldeki emsalleri düşündüğümüzde, hukuk genel kurulu kararlarını ele aldığımızda çocuğun evlat edinmek üzere alan aileye teslim edilme kanaatindeyiz. Bizler de bunun için mücadele edeceğiz.  Sorumlularına görevi kötüye kullanma ve kınama gibi suçlar alacağını düşünüyoruz. Mahkemeler Türk Milleti adına karar verir. Bu kapsamda hukuki süreç elbette tamamlanacak ancak biyolojik ailenin çocukla yeniden ilişki kurması noktasında çocuğun menfaatleri ihlal edilmiştir. Umarım ki bu durum kurum yetkililer tarafından bir an önce toparlanır ve başka insanların başına gelmesi önlenir” dedi.
Tutku AKBAŞ