YAŞ YETMİŞ İŞ BİTMEMİŞ!

Malkara’nın en eski sıcak ve soğuk demirci ustalarından olan 71 yaşındaki Sadık Paşa, ilerleyen yaşına rağmen vazgeçemediği mesleğini sürdürüyor.
13.03.2018
394 kez okundu

Mesleğinin her geçen yıl yok olmaya yüz tuttuğunu ve artık çırak dahi bulamamanın üzüntüsünü yaşadığını söyleyen merhum Yaşar Usta’nın oğlu Demirci Ustası Sadık Paşa,  “Çocukluğumdan bu tarafa bıkmadan usanmadan çalışıyor ve 60 yıldır baba mesleğini yürütüyorum. Çapa, kürek, balta, kazma, bel küreği, keser, çekiç vb. demirden her türlü malzeme yapıyorum.Günümüzde gençler maalesef bu mesleğe merak sarmıyor. Geleceği olmayan bir iş ve meslek olarak görülüyor. Allah bin bereket versin… Kendimi idare ediyor ve ekmeğimi çıkarıyorum” dedi. Bugün de evinin bir bölümündeki atölyesinde yaptığı bu ürünleri satışa çıkardığını söyledi.Mesleğini devredecek genç bir çırak bulamamaktan şikayetçi olduğunu dile getirdi.
ÇALIŞAN DEMİR PAS TUTMAZ
Çalışan ve hareketli insanların sağlıklı ve hayat dolu olduklarını hep görürüz. Bu yaşa gelen insanlar genelde bastonla geziyor ve ayakta duramazken, Sadık Paşa ise çalışıyor.Demirci ustası Sadık Paşa; ‘Yaş yetmiş, iş bitmiş’ sözüne inat, koca bir çınar gibi ayakta duruyor ve gençlere örnek oluyor.
Önder TABAK