Yalova AK Partiye emanet

Yalova'da seçimin yenileneceği 1 Haziran tarihine kadar Belediye Başkanlığı’na vekâlet edecek isim belirlendi. AK Partili Ömer Aslan başkan vekili seçildi.
06.05.2014
859 kez okundu

Yalova Belediye Meclisi, 1 Haziran tarihine kadar Belediye Başkanlığı’na vekâlet edecek ismi belirlemek için olağanüstü toplandı. Gergin başlayan mecliste CHP grubu adına söz alan Şerafettin Çelik'in konuşması, sataşma yaptığı ve usul hatası yapıldığı gerekçesi ile AK Partili meclis üyelerinden tepki gördü. CHP, antidemokratik bir ortam olduğunu öne sürerek aday çıkartmadı. AK Parti ise, Ömer Aslan'ı başkan vekilliğine aday gösterdi. Başkan vekili üçüncü turda seçildi. Aday çıkartmayan CHP'liler, gizli oylama ile yapılan seçimde zarfları boş olarak sandığa attı. Meclisin 3'te 2 çoğunluğunun arandığı ilk tur seçimde 13 oy boş çıkarken, 17 oy ise AK Parti adayı Ömer Aslan'a çıktı. Ancak sandıktan 1 oyun Recep Tayyip Erdoğan'a çıkması meclisi karıştırdı.
CHP ŞOV YAPIYOR
CHP'li üyeler Başbakan’ın adının tahtaya yazılmasını ve oy pusulasının meclise gösterilmesini istedi. Oyun geçersiz olduğunu söyleyen Ömer Aslan ise, CHP'lilerin şov için böyle bir istekte bulunduklarını dile getirdi. Ardından yerinden kalkan Aslan, CHP grup sözcüsü Şerafettin Çelik'in yanına giderek, üzerinde Recep Tayyip Erdoğan yazan geçersiz oy pusulasını gösterdi. İkinci turda yine aranan 3'te 2 çoğunluğa ulaşılamadı. 3'ncü turda ise salt çoğunluk olan 18 sayısına ulaşan Ömer Aslan, belediye başkan vekilliğine seçildi.
DEVİR TESLİM 1 HAZİRAN’DA
Belediye Başkan Vekili Ömer Aslan, "1 Haziran’a kadar muhalefet üyeleriyle de istişareler yaparak şehrimize hizmet edeceğiz. Biz koltukta emaneten bulunuyoruz. Kısmetse 1 Haziran’da yapılacak seçimden sonra koltuğu gerçek sahibine teslim edeceğiz" dedi.
İHA