VETERİNER HEKİMLERDEN YENİ FAKÜLTEYE TEPKİ

15.08.2019
160 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Plansız açılan eğitim fakülteleri; eğitim sistemimizi, hayvancılığımızı ve toplum sağlığını tehdit etmektedir.
Veteriner hekimlik mesleği hayvan sağlığını ve dolayısıyla insan sağlığını korumada, yeterli ve güvenli gıdaya erişimde tüm dünyada stratejik öneme sahip bir meslek olarak kabul edilmektedir. Bu önemine binaen gelişmiş ülkeler, veteriner hekimlikle ilgili alanlarda güçlü bir teşkilat yapısı, etkili mevzuat ve hepsinden önemlisi kaliteli ve yeterli bir eğitim için gerekli önlemleri alırlar.
Dünyada bu kabuller varken, meslek örgütlerinin ve akademik camianın tüm uyarılarına rağmen, ülkemizde yeterli alt yapısı olmayan yeni Veterinerlik Fakülteleri açılmaktadır. Bunun son örneği Ereğli’de açılan Veterinerlik Fakültesidir. Gelinen noktada 32 Veteriner Fakültesi ile nüfusu 327 milyon olan ABD’yi bile geçmiş bulunmaktayız.
Bu hatalı uygulamalar sonucu, eğitim yeterliliğine sahip olmayan ancak adı fakülte olan kurumlar, yeterli donanıma sahip olmadan mezun olan çok sayıda veteriner hekim ve hatalı uygulamalar ile, zarar gören insan sağlığı, çevre sağlığı ve hayvancılığımız olacaktır.
Uygulanan bu politikalar ile ülkemizde veteriner hekim imajı yıpratılmakta ve adı farklı olan ancak müfredatı veteriner hekimlik müfredatına benzetilen Veteriner Fakülteleri vasıtasıyla mesleki yeterliliği tam olmayan meslek mensupları yetiştirilmektedir.
VETERİNERLİKTE UZAKTAN EĞİTİM YANLIŞI
Aynı durum, yardımcı hayvan sağlığı eğitimi veren eğitim kurumları için de gerçekleşmiş, uzaktan eğitim veren kurumlar uygulamalı hayvan sağlığı hizmeti veren programlar açmışlardır. Buradan mezun olan kişiler eğitimlerinin hiçbir bölümünde hayvana veya laboratuvar alet ve ekipmanına dokunmadan mezun olmaktadırlar.
Belirtilen bu hususlar değerlendirildiğinde, uygulanan hatalı politikaların mesleğimize, eğitim sistemimize zarar verdiği ama esasen ülkemiz hayvancılığına ciddi anlamda darbe vuracağı göz ardı edilmemelidir.
Acilen yapılması gereken; Veteriner Fakültelerinin açılması için çekirdek eğitim programının netleştirildiği, asgari fiziki şartlarının belirlendiği, minimum öğretim üyesinin gerekliliği, destek personelin niteliği, öğretim üyesi öğrenci oranının ne olması gerektiği huşularında açılış kriterleri oluşturulmalıdır.
Bu huşular dikkate alınarak, öncelikle, Yükseköğretim Kurulu Tarafından Eğitim ve Öğretime Başlanması ve Sürdürülebilmesi İçin Asgari Koşulları ve genel ilkeleri Belirlenen Programlar içerisine Veteriner Fakültelerinin de dahil edilmesi, yeni fakültelerin açılmaması, mevcut fakülte sayılarının azaltılması veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılması ve ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için taban puan oluşturulması gerekir.
Tüm bu hususların yıllardır tarafımızca ifade edilmesine rağmen, uyarılarımız maalesef dikkate alınmamış, aksine hemen yanı başında Konya ve Aksaray’da Veteriner Fakültesi var iken Konya’mızın Ereğli İlçesinde yeni bir Veteriner Fakültesi açılmıştır.
Bu yüzden Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve bağlı 56 Bölge ve il oda Başkanlıkları olarak, kamuoyu ve ilgililerin dikkatini çekmek ve üzüntümüzü belirtmek amacıyla kurumsal logomuzu bugünden başlayarak bir aylık süreyle karartıyoruz.
56 Bölge ve İl Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı
Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi


TÜRKİYE ORGAN BAĞIŞINA EN İSTEKLİ İKİNCİ ÜLKE
Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press organ bağışının medya yansımalarını çıkardı. 2019 yılı basın haberlerinden derlenen bilgilere göre, organ bağışının 3 bin 58 haberle gündemde olduğu görüldü. Medyanın da duyarlı olduğu organ bağışında, Türkiye organ nakline en istekli ikinci ülke oldu.
2019 yılı içerisinde, yazılı basına yansıyan haberler incelendiğinde,3 bin 58 habere konu olan organ bağışının en çok sosyal sorumluluk haberleriyle konuşulduğu görüldü. Son yıllarda organ bağışının önemine tüm medya kanallarında sıkça yer verilirken, E-nabız sistemiyle birlikte bu platformdan son 4 yılda 202 bin 215 kişinin organ bağışında bulunduğu kaydedildi.
Ajans Press ve PRNet'in Ipsos verilerinden edindiği bilgiye göre,Türkiye'nin organ bağışı duyarlılığında yüzde 72'lik bir oranla ikinci sırada olduğu gözlemlendi.Listenin birinci sırasında yüzde 74 ile Hindistan'ın liderliği göğüslediği görülürken, ikinci olan Türkiye'ye yüzde 72'lik bir oranla İspanya'nın eşlik ettiği kaydedildi. Yüzde 70'lik oranla Brezilya'nın dördüncü sırada yer aldığı listede, yüzde 69 ile Kanada'nın beşinci sırada saptandı. Raporda organ bağışına en duyarlı olan diğer ülkeler de açıklanırken,ilk 10'a giren diğer ülkeler sırasıyla Avustralya, Birleşik Krallık, İtalya, ABD ve Çin olarak belirlendi. Organ bağışı konusunda dünyaya örnek olan Türkiye'nin, son yıllardaki bu gelişimiyle beraber kısa süre içerisinde liderliği göğüsleyeceği öngörülüyor.


GÜNÜN SÖZÜ
“Rant dürtümüz bizi canavarlaştırdı. Altın yaşam ararken teneke hayata mecbur kalacağız.”
Hüseyin BARANER