VATANDAŞIN SIRTINA BİR YÜK DAHA BİNDİ

Çorlu Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un başkanlığında Çorlu Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.
04 12 2019
631 kez okundu

Başkan Sarıkurt, toplantı öncesinde Çorlu Belediyesi ile çeşitli kurum ve kuruluşların şehrimizdeki faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.
Aralık ayı meclisinde alınan kararlar şu şekilde oldu: Sözleşmeli personel çalıştırılması ve ücretlerinin belirlenmesi konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Zabıta personeline ödenecek olan maktu mesai ücretinin tespiti konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullara yardım yapılması konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Çorlu için kent teması belirlenmesi konusunun görüşülmek üzere Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na havalesi oy birliğiyle kabul edildi. Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nca oluşturulan Çocuk Meclisi Yönetmeliği konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Türkgücü Mahallesi’ndeki bir parselin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz devri hususunun görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi oy birliğiyle kabul edildi. İl Sağlık Müdürlüğü’nün Şeyhsinan Mahallesi’ndeki bir parseli tahsis etme talebinin görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi oy birliğiyle kabul edildi. Nusratiye Mahallesi’ndeki bir parselde yapılan tapu tescil hatasının düzeltilmesi için muvafakat verilmesi hususu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün ücret tarifesi konusunun görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi oy birliğiyle kabul edildi. Ücret tarifesinde düzeltme yapılması konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Birimler arası ödenek aktarması yapılması konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. İmar planı değişikliklerinin görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havalesi oy birliğiyle kabul edildi. İmar Komisyonu raporu Meclis Üyesi Bilgehan Çağlar tarafından Meclis’e okundu ve rapor oy birliğiyle kabul edildi. İçişleri Komisyonu raporu Meclis Üyesi Oya Asıl Güney tarafından Meclis’e okundu ve rapor maddeleri tek tek oylandı. Plan ve Bütçe Komisyonu raporu Meclis Üyesi Öner Tekin tarafından Meclis’e okundu ve rapor oy çokluğuyla kabul edildi.


BELEDİYE ASFALT VE YOL YAPIMINDAN PARA ALACAK
Çorlu Belediyesi Aralık ayı olağan Meclis Toplantısı’nda görüşülen Plan ve Bütçe Komisyon Raporuna istinaden belediye, mahalle ve sokaklarda yaptığı asfalt ve yol bakım onarım çalışmalarında vatandaştan para alacak. Yapılan bilgilendirmede Çorlu Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu yol harcamalarına katılım payı ile ilgili belediye meclisine rapor sundu. Bundan böyle harcamalara katılma payları başlıklı 86. maddesi belediyelere bağlı müesseslerce inşa, tamir ve genişletmeye tabii tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile yol harcamalarına katılma payı alınabilir.
RAPOR TARTIŞMALARA NEDEN OLDU
Komisyon Başkanı Öner Tekin, Meclis Üyesi Değer Kara ve Adviye İşbuyuran’ın kabul oyuna karşılık Mustafa Eryılmaz ve Mustafa Keskin’in ret oyuna rağmen oy çokluğu ile gelen komisyon raporu belediye meclisinde de tartışmalara neden oldu. Meclis üyeleri MHP Grubu adına ve AK Parti Grubu adına ret oyu verirken, CHP’li meclis üyeleri tarafından kabul edildi. Bundan böyle yol harcamalarına katılma payı alınması, her yıl Mart ayı içerisinde yapılması ve 2464 sayılı kanunun 93. maddesinde belirtilen şekilde Mart ve Temmuz aylarında 2 yılda 4 eşit taksitte tahakkuk ve tahsilatının tamamlanması oy çokluğu ile kabul edildi.
İÇKİLİ YER KONUSUNDA RED OYLARI HAVADA UÇTU
İçkili yerlerin komisyon raporları da birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, tek tek oylanan içkili mekanlarla ilgili bazılarına ret oyu verirken bazılarına meclis üyeleri oy çokluğu ile ret etti, bazılarını da oy çokluğu ile kabul etti. MHP grubu ise birçok noktada çekimser oy kullandı.


Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600