ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRDİK

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can ve yönetim kurulu üyesi Ercan Tan, Çorlu’da yaşanan elim tren kazası sonrası bölgede ve hastanede üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini söyledi.
11.07.2018
742 kez okundu

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi ile İstanbul Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu, Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasında bulunan Sarılar Mahallesi'nde raydan çıkarak devrildi. Metrelerce sürüklenen trende bulunan yolcular büyük korku ve dehşet yaşadı. Kazada 362 yolcu ve 6 personelden, 341’i yaralanırken 24 kişi de hayatını kaybetti. Yaşanan elim tren kaza sonrası Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can ve yönetim kurulu üyesi Ercan Tan, Türk Kızılayı Çorlu Şubesi’nde basın mensuplarına açıklamada bulundu. Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, “Kazanın hemen akabinde bizim ekiplerimiz aynı anda harekete geçti. Biz kötü ve zor günün dostuyuz. Allah kimseye kötü gün göstermesin. Üzerimize düşen görevi yerine getirdik” dedi.
VATANDAŞLARIMIZIN ACILARINI PAYLAŞTIK
Türk Kızılayı Çorlu Şubesi Başkanı Selime Dodurka da, yaşanan kaza sonrası şehir dışında olduğunu belirterek, başkan yardımcısı Atilla Gülşen’in tüm imkanları ile bölgede ve hastanede vatandaşlara hizmet ettiklerini söyledi. Dodurka, “Tüm ulusumuzu, Trakya'mızı, Çorlu'muzu yasa boğan tren kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar dileriz. Pazar günü 17.00 sularında meydana gelen kazanın demiryolu traverslerinin altındaki dolgu tabakasının yağmur suları ile birlikte akıp gitmesi nedeniyle meydana geldiği açıklandı. Tren kaza haberi tarafımıza ulaştığında Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü ile birlikte koordine olarak, Başkan Yardımcımız Atilla Gülşen’in arabasıyla 3 personel ve şube aracımız ile 1 personel olmak üzere olayın olduğu bölgeye hareket edildi. Şube olarak olay yerinde kazazedelere ve görevlilere su ve yiyecek ulaştırıldı. Kaymakamlıkta oluşturulan kriz masasına şubemizden 1 personel görevlendirildi. Aynı anda Çorlu Devlet Hastanesi’nde personelimiz, gönüllülerimiz ve üyelerimiz toplam 10 kişi kazazede yakınlarına, 112 çalışanlarına su ve yiyecek ikramında bulundu. Çorlu Devlet Hastanesi’nde görevli olan 5 kişi saat 22.30’da destek amacıyla yiyecek ve su dağıtımı için olay yerine gönderildi. Kaza bölgesine 400 adet pide ve pizza, bin adet su, 200 adet ayran gönderilmiştir. Gece saat 01.00 sularında İstanbul’dan destek amacıyla Çorlu Devlet Hastanesi önüne MAFOM ikram aracı geldi. Kızılay personelimiz MAFOM araçlarından kazazede yakınlarına su ve yiyecek ikramı yapmaya sabaha kadar devem etti. 09.07.2018 tarihinde Pazartesi günü Çorlu Devlet Hastanesi önünde sabah 500 adet simit, 250 adet poğaça, ayrıca afet alanına 500 adet simit, 50 adet poğaça gönderilmiş olup Çorlu Devlet Hastanesi’nde öğlen vakti Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetim Müdürlüğünün araçlarının gelmesiyle kazazede yakınlarına ve 112 Acil ekiplerine 800 adet  kavurmalı pilav, bin adet  ayran, bin bardak su, 600 bardak çay, 50 bardak çorba, 200 adet kahve, 250 adet kek ikramı 24.00’a kadar devam etti. Uzunköprü’deki cenaze merasimi için ayrıca 540 adet kavurmalı pilav, 540 adet ayran, 600 bardak içme suyu, 2 koli lokum gönderilmiştir. Aynı gün Çorlu Garaj Camii’ndeki cenaze merasimi için 960 adet kavurmalı pilav, 960 adet ayran, bin bardak su, 2 koli lokum ikramında bulunduk. Duyarlı vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunarız” dedi.

ÇORLU HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, bölgedeki tüm hastanelere kan sevkiyatının stoklarından yapıldığı halde kan ihtiyacı olabilir düşüncesi ile hastanelere ve kan bağış merkezlerine akın eden Çorlulu vatandaşlara teşekkür etti.
Tutku AKBAŞ