UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE RADİKAL KARAR

Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç Çorlu’da uyuşturucu ile mücadele kapsamında çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.
04.12.2017
449 kez okundu

Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, ilçede son zamanlarda uyuşturucu ile mücadele konusunda başarılı çalışmaların yürütüldüğünü ve bu konudaki mücadelelerin daha da artacağını belirtti. Kaymakam Kılıç, “Uyuşturucu alanlarını caydırmak için işyeri sahiplerine çalışanların patronlarına, işçinizin böyle bir soruşturması devam etmektedir diye bilgilendirme yapılması caydırıcılık olabilir” dedi. Uyuşturucu satışının merkezi konumundaki Kore Mahallesi olarak tabir edilen bölgede eksiklik hissettiklerini sözlerine ekleyen Kılıç, “Mahallede yapılan çalışmalar neticesinde orada uyuşturucu almak maksatlı giden vatandaşların bir kısmının çalışanlar olduğu tespit edildi. Tabi bunlarla ilgili adli kovuşturma devam edecek. Bu insanlar fabrikalarda çalışan işçiler veya kamu görevlisi olabilir. Kamu görevlisi bu anlamda bir durumun içerisine girdiğinde bu bilgi kurumumuzla paylaşılıyor. Uyuşturucu alan ve kullanan kişilerin çalıştığı işyerlerine ve iş yeri hekimlerine işçiniz bu sebeple kovuşturma geçirmektedir, madde alırken yakalanmıştır veya adli süreç devam etmektedir gibi bilgileri vereceğiz. Daha önce bu bilgi sadece kişi de kalıyordu. Kurumların bunlardan haberi olmuyordu. Bundan sonra uyuşturucu komisyonunda her hafta yaptığımız toplantılarda talebi azaltma kapsamında etkili olacağını düşündüğümüz bu uygulamayı yapacağız. Kişi işimden olabilirim, çevrem bunu duyabilir bu duruma iyi bakmak noktasında en azından talebi azaltma doğrultusunda bir çalışma olacak” dedi.
TAKSİCİLER DENETLENECEK
Kaymakam Kılıç, Kore Mahallesine giren ticari taksilerle ilgili de çalışma yapılmasının önemine dikkat çekerken, “Sadece işçilerle ilgili değil oraya giden ticari taksi, kim olursa ailelerine bildirme noktasında bilgilendirme yapılması gerekir. Bunun şimdiye kadar yapılmadığı gözükmekte. Bundan sonra bir caydırıcılık olması bakımından böyle bir karar aldık” dedi.
100 MADDE TESPİTİ YAPILACAK
Kılıç, açıklamalarının devamında “Uyuşturucu kullanan kişiler yakalanıp devlet hastanesine gittiği zaman uyuşturucu kullanıp kullanmadığı konusunda idrar tahlili yapılıyor. Çorlu’daki laboratuarda yapılan testlerde sadece birkaç uyuşturucu maddenin tespiti yapılabiliyor. Burada katkı maddeleriyle birlikte kullanmadı diye bir rapor çıkıyor. Uyuşturucu kullanan devlet hastanesine gittiği zaman ‘Yahu korkmayın devlet hastanesinde çıkmıyor’ diyorlar. Şimdi ise kan örneğini Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine gönderiyoruz. Ayrıntılı muayene yapılıyor. Atıyorum devlet hastanesinde 5 maddeyi tespit edebiliyorduk. Edirne Tıp Fakültesinde 100 maddeyi tespit edebiliyoruz. Edirne de yapılması iyi bu sebepten dolayı. Edirne’deki hastanede uyuşturucu olup da tanımlayacağı madde yok. Kişi uyuşturucu kullandıysa bunun tespiti kesin olarak yapılıp adli tahkikata geçiliyor” dedi.
2 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI
Uyuşturucu kullanan kişilerin güvenlik güçlerince ilk yakalandığında 5 yıl süreyle kamu davasını açılmasının ertelenmesi cezası veriliyor. Eğer bu 5 yıl süreyle uyuşturucu kullanırken yakalanıp ve üzerinde uyuşturucu bulundurduğu tespit edilirse, bu kez uyuşturucu kullanmaktan dolayı dava açılıyor ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor.
Tutku AKBAŞ