‘ÜRETİCİ FAİZE EZDİRİLMEMELİ’

14 01 2020
168 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Samsun Milletvekili Erhan Usta, üreticinin Tarım ve Kredi Kooperatiflerinden çektiği kredilere ödediği fahiş faiz konusunda değerlendirmede bulundu.
Usta şunları söyledi:
BAFRA’DAN ÇIKIŞI 30 KURUŞ, REYONDA 2 LİRA 25 KURUŞ
“Bafra`da üreticinin kilosunu 0,30 TL`ye sattığı lahanayı bugün Türkiye 2,25 TL`den yiyor. Üretici zaten ürününün para etmemesinden, artan maliyetleri karşılayamamaktan bunalmış durumdadır. Bir de özellikle 2018-2019 döneminde yüzde 25-30`ları bulan faiz, çiftçinin belini bükmüştür. Bu sorun, sadece Bafra`nın değildir; Türkiye`nin her yerinde bütün üreticilerin ortak sıkıntısıdır.”
CUMHURBAŞKANI FAİZCİLERİ SUÇLARKEN ÇİFTÇİDEN ALINAN FAİZ KABUL EDİLEMEZ
“Sayın Cumhurbaşkanının yüksek faizlerden şikayet ettiği hatta birilerini faizcilikle suçladığı bir ortamda üreticinin sırtına bu denli yüksek faiz yüklenmesi kabul edilemez.”
FAİZİN BİR KISMI HAZİNEDEN KARŞILANMALI
“2018-2019 dönemi içinde borcunu süresinde ödeyenler için yüzde 25-30`ları bulan, cezalı ödemelerde yüzde 35-40`ları gören kredi faiz ödemelerinin bir bölümü hazine tarafından acil olarak karşılanmalı, üretici faize ezdirilmemelidir. Hazine ve Maliye Bakanlığını göreve davet ediyorum.”


EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET LÜKSEMBURG`DA
2019 verilerine göre Avrupa`da aylık asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg olurken, brüt ücretin 2 bin 71 Euro olduğu anlaşıldı. 27 ülkenin yer aldığı araştırmada Türkiye`nin22`nci sırada yer aldığı kaydedildi.
Medya takip kurumu Ajans Press, asgari ücret ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve PRNet`in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl asgari ücret ile alakalı basına 15 bin 412 haber yansıdığı tespit edildi. Asgari ücret ile alakalı haber çıkışlarının en çok yılbaşlarında ve yılsonlarında olduğu görülürken, son 1 aydır medyanın da en çok konuştuğu başlıklar arasında yer aldığı görüldü. Asgari ücret pazarlıkları hali hazırda devam ederken, Türkiye`nin yılsonlarındaki en önemli gündem maddesi ise asgari ücrete yapılacak olan zam başlığı oldu. Son yıllarda ekonomide yaşanan daralma ve döviz kurundaki dalgalanmaya karşın Türkiye`deki brüt asgari ücret, Euro bazında son 10 yılda yüzde 36 oranında arttı.
TÜRKİYE SONDAN ALTINCI OLDU
Ajans Press`in, Avrupa İstatistik Ofisi verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Avrupa`da aylık asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg oldu. Böylelikle Lüksemburg`daki brüt asgari ücretin 2 bin 71 Euro olduğu anlaşıldı. İkinci sırada yer alan ülke ise bin 656 Euro ile İrlanda iken, üçüncü sırada bin 636 Euro ile Hollanda yer aldı. Listede 27 ülke yer alırken Türkiye`nin sondan 6`ncı sırada yer alması dikkat çekti. Buna karşın en düşük asgari ücretin 211 Euro ile Arnavutluk`ta olduğu kaydedildi. Arnavutluk`u, Kuzey Makedonya (282), Bulgaristan (286), Sırbistan (308) ve Karadağ (331) izledi.

Whatsapp
google_160x600