U-ETDS VE SAYISAL TAKOGRAF BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde ‘Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Semineri’ düzenlendi.
16.04.2019
183 kez okundu

Gerçekleşen bilgilendirme seminerine Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Şık, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Destereci, Tekirdağ TSO Genel Sekreteri İrfan Ekici, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yetkilileri, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il ve ilçelerinden gelen yetki belgesi sahibi firma temsilcileri ve sayısal takograf kullanan kişiler katılım sağladı.
Seminer ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı ve akabinde açılış konuşmasını Tekirdağ TSO Genel Sekreteri İrfan Ekici yaptı. Ekici yaptığı konuşmada; “Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde; Adlarına C2,  C3,  K1,  K3, L1, L2, N1, N2, R1, R2, M1, M2, P1, P2, T1 ve / veya T2 yetki belgesi düzenlenmiş firmaların faaliyetlerine ilişkin bilgileri Bakanlıkça oluşturulan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemine (U-ETDS) elektronik olarak göndermeleri/iletmeleri zorunluğu 31.12.2019 tarihinde başlayacaktır. Yetki belgesi sahipleri sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için sayısal takograf ünitelerinde verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren üçer aylık dönemler halinde elektronik olarak arşivlemek ve bu veriyi ayda bir defa kart verme otoritesine gönderme zorunluluğu ise 01.01.2020 tarihinde başlayacaktır” dedi.


FAYDALI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM
Bu kapsamda Bakanlık ve TOBB Koordinasyonunda bölgesel bilgilendirme seminerlerinin düzenlenmesini planladıklarını dile getiren Ekici, “Bugün de Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerini kapsayan bilgilendirme toplantısı ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sözlerimi daha fazla uzatmamak adına ben öncelikle bizlere söz konusu uygulamaların detaylarını anlatacak Bakanlık ve TOBB yetkililerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Bilgilendirme toplantımızın faydalı olması temennisiyle, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
SORU CEVAPLA SONA ERDİ
Açılış konuşmalarının ardından sırasıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Daire Başkanı Mehmet Özbey ve Dursun Savaş tarafından Karayolu Taşıma Yönetmeliği ve ilgili mevzuat U-ETDS program tanıtımı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Şevval Teker tarafından ise Sayısal Takograf Sistemi hakkında detaylı sunumlar yapılarak uygulamaların nasıl ve ne şekilde olacağı anlatıldı. Sunumlardan sonra soru-cevap bölümünün yapılması ile bilgilendirme semineri sona erdi.


Ahmet Can AYDIN