TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNLARI NEDİR?

15 01 2020
140 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

İŞSİZLİK, HAYAT PAHALILIĞI VE TERÖR
2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından sürdürülen ve Türkiye’nin gündemi ile geleceğe yönelik olası sorunlara kamuoyunun bakışını tespit eden ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı.
26 ilde kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de halk ülkenin en önemli sorunları olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da işsizlik, hayat pahalılığı ve terörü görüyor. En güvenilen kurumlar arasında TSK birinci sırada yer alırken, medyanın bu yıl da en az güvenilen kurum olması dikkat çekiyor.
25 Kasım – 13 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları 15 Ocak 2020 Çarşamba günü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Osman Z. Zaim ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan araştırma ekibi ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz’in katıldığı toplantı ile kamuoyuyla paylaşıldı.


700 bin kişiyi sahte emekli yaptılar
SGK 25 MİLYAR DOLAR ZARARDA! 
Sahte emeklilik şirketleri, başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden yaklaşık 700 bin kişiden en az bin 500, en fazla 3 bin euro toplayarak dev dolandırıcılığa imza attılar. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, vurgunu fark eden ve 25 milyar dolar zarara uğrayan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK), binlerce gurbetçinin emekliliğini iptal etti.
Haberde aktarılana göre sahte emeklilik şirketleri, “Sizi 3 bin 600 günden, daha az prim ödeyip daha yüksek maaş alarak emekli edeceğiz” diyerek Türk vatandaşlarına vaatte bulundu.
Söz konusu kişilerin, bir yasal ticari faaliyeti olmayan şirketlerde bir gün ila 15 gün, bazen de bir ay kadar sigortalı gösterildiği kaydediliyor.
1.5 milyar Euro’yu kurdukları şirketler veya şahıslarına havale ettiren sözde ‘emeklilik danışmanları’, insanları Türkiye’de kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek, SSK numaraları verdirmiş. Buna dayanarak da binlerce kişi, SSK’dan 4A sigortalısı olarak, emekli edilmiş.
Durumu fark eden SGK’nin bu şirketleri takibe aldığı ve kişi başı ortalama 120 bin TL ödeyerek emekli olan 700 bin kişiden bir çoğuna, “Sahte bilgi ve belgelerle aylık bağlattığınız için emekli aylığınız iptal edildi. Size ödediğimiz paraları faiziyle geri ödeyeceksiniz” yazısını gönderdiği ifade ediliyor.
25 milyar dolar zarara uğrayan ve emekliliği iptal eden SGK’nin, 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini de geri istediği belirtiliyor.


GERÇEK İŞSİZ SAYISI 6 MİLYON 651
TBMM İçişleri Komisyonu üyesi Nihat Yeşil, ülkemizde yaşanan gerçek işsizlik rakamlarının vahim bir hale geldiğine dikkat çekerek; “İşsiz olduğu halde iş bulma umudu kalmadığı için is¸ aramayan ve bu nedenle resmi istatistiklerde işsiz olarak tanımlanmayanlarla, mevsimlik çalıştıkları için bu mevsimde işsiz olanlar da dâhil edildiğinde, gerçek işsiz sayısı 6 milyon 651 bin kişiye, işsizlik oranı da yüzde 19’a çıkıyor.
Bu vahim tablonun sebebi 17 yıldır iktidarda bulunan AKP’nin ülkeyi yönetememesinden kaynaklanmaktadır. İşsizlik sorununun çözümü, Genel Başkanımızın da dediği gibi aile sigortasının hayata geçirilmesi ile mümkün olacaktır” diye konuştu.

Whatsapp
google_160x600