TÜRKİYE KİRLİ HAVA SOLUYOR

14.03.2019
177 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Çevre Mühendisleri Odası hava kirliliği raporunu açıkladı. Türkiye’de 60 milyon kişi yılın yaklaşık üçte ikisinde ulusal sınır değerlerinin üstünde kirli hava soluyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Türkiye’nin en kirli illeri arasında yer alırken, Artvin, Ardahan, Giresun–Gemilerçekeği, Rize-Ardeşen ve Tunceli hava kirliliği daha az yaşandığı bölgeler oldu.
TBMM Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baron Bozoğlu tarafından ‘Hava Kirliliği 2018 Raporu' açıklandı. Rapora göre, güvenli hava kirliliği verisinin alındığı toplam 45 farklı ildeki istasyonlarda yapılan ölçümler, bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin ulusal sınır değerlerinin üzerinde PM10 (toz) seviyesine maruz kalıyor. Rapora göre, kirlilik parametrelerinin tamamında sınır değeri aşan iller arasında büyükşehirler önde geliyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum'da hava kirliliği devam ediyor.
YÜRÜYÜŞ YOLLARINA VE KENTSEL DÖNÜŞÜME DİKKAT
Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, Türkiye'nin tamamında toz probleminin olduğunu ve halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Bozoğlu, özellikle sabah ve akşam saatlerinde vatandaşların daha fazla hava kirliliği problemiyle karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda dışarıda spor yapılmamasını istedi. Belediyelerin yol kenarlarına yaptıkları yürüyüş yollarını da kapatması gerektiğini belirten Bozoğlu, buralara mutlaka ağaçlandırma yapması gerektiğini, otoyollardan uzak bölgelerde yürüyüş pistleri ve spor alanları yapılması gerektiğini anlattı. Bozoğlu, kentsel dönüşümün hava kirliliği de dikkate alınarak yapılması gerektiğini de belirterek, yıkım ve inşaat sırasındaki tozlanma için önlem alınması gerektiğini vurguladı.
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRI
Türkiye'nin yerel seçim sürecinde olduğunu hatırlatan Bozoğlu, bütün belediye başkan adaylarının, hava kirliliği problemini çözmeye yönelik projelerini kamouyu ile paylaşmalarını beklediklerini de söyledi. Bozoğlu, bir soru üzerine, 2015 yılından bu yana bu raporları hazırladıklarını ifade ederek, hava kirliliği konusunda bir farkındalık oluşturduklarını ancak belediye yönetimleri tarafından pek de dikkate alınmadığını belirtti.


KILIÇDAROĞLU KIRKLARELİ’DE BOŞ ALANA KONUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin kalesi olarak nitelendirilen Kırklareli’de boş alana konuştu.
Daha önce saat 13.30’da başlayacağı duyurulan program kalabalık toplanmaması nedeni ile 1 saat gecikmeli olarak 14.30’da başlayabildi. Günler öncesinden duyuruları yapılan CHP mitingine çevre il, ilçe, belde ve köylerden otobüs ile insanlar taşındı. Kırklareli’ye komşu il ve ilçe takviyeli yapılan mitingde Kılıçdaroğlu şok oldu. Kırklareli halkı Cumhuriyet Halk Partisi’nden gösterilen yanlış aday sonrası Kılıçdaroğlu’na tepkilerini bu şekilde gösterdi.


TÜRKİYE'NİN YÜZDE 54'Ü EĞİTİM SİSTEMİNDEN MEMNUN
Ülkelerin eğitim sistemi ve okullardan memnun olma oranı açıklanırken, 2016 yılında açıklanan son verilere göre Türkiye'nin memnuniyet oranı yüzde 54 olarak saptandı.
Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, eğitim sistemi memnuniyeti üzerine yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press'in Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü verilerinden (OECD) ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin eğitim sisteminden memnuniyet oranı yüzde 54 olarak saptandı. Araştırma 2016 yılı verilerini kapsarken, eğitim sisteminden memnun olanların en yüksek olduğu yer Norveç olarak kayıtlara geçti. Böylelikle yüzde 86 oranla zirvede olan Norveç'i yüzde 83 ile İrlanda, yüzde 82 ile İsviçre'nin takip ettiği görüldü. Türkiye'ye oran bakımından en yakın ülke ise eğitimden yüzden 55 memnun olan Yunanistan oldu.
PRNet ve Ajans Press'in konuyla ilgili gerçekleştirdiği medya incelemesinde yazılı basına yansıyan haber adetleri belli oldu. 2016 yılından bu yana yapılan incelemede, eğitim başlığı altında 13 milyon 495 bin 65 haber çıkışı tespit edildi. Türkiye'nin en önemli gündem başlıkları arasında yer alan eğitimin, medyaya yansıyan haberler incelendiğinde en çok sistem tartışmalarıyla konuşulduğu görüldü.