TÜRKİYE EĞİLİMLERİ ARAŞTIRMASI

20 01 2020
115 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl geleneksel olarak yaptığı ‘Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın 2019 yılı sonuçlarına göre, en çok güvenilen kurum TSK oldu. 2010 yılından bu yana Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından sürdürülen ve Türkiye’nin gündemi ile geleceğe yönelik olası sorunlara kamuoyunun bakışını tespit eden araştırmada ilginç sorular yer aldı. Ülkelerin Türkiye’ye tehdit olarak algılanıp algılanmadıkları sorgulandığında, ABD yüzde 64.5 ile ilk sırayı alırken, yüzde 55.6 ile İsrail ikinci, yüzde 49.2 ile İngiltere üçüncü sırada yer aldı.

26 ilde kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de halk ülkenin en önemli sorunları olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da işsizlik, hayat pahalılığı ve terörü görüyor. En güvenilen kurumlar arasında TSK birinci sırada yer alırken, medyanın bu yıl da en az güvenilen kurum olması dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre, Türk halkının en güvendiği kurumlar arasında 2019’da ilk sırayı TSK aldı. 2018’de ilk sırada yer alan Jandarma 2019’da ikinci sıraya yerleşirken üçüncü polis, dördüncü ise Cumhurbaşkanlığı oldu. TSK, Jandarma, polis, Cumhurbaşkanlığı ve muhalefet partileri gibi kurumlara “Kesinlikle güveniyorum” diyenlerin oranının 2019’da artış göstermesi de dikkat çekiyor. En az güvenilen kurum ise bu sene de değişmeyerek yüzde 35.2 ile medya oldu.

BUGÜN SEÇİM OLSA...

Ayrıca “Türkiye’de bugün bir seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusuna katılımcıların, kararsızlar (yüzde 10,4) dağıtıldıktan sonra, yüzde 40.2’si AKP, yüzde 33’ü CHP, yüzde 9.2’si HDP, yüzde 8.3’ü MHP, yüzde 8.1’i ise İYİ Parti yanıtını verdi. “Son bir yılda yaşanan ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi?” sorusuna toplumun yüzde 46.5’i ekonomik olarak daha kötüye gittiğini belirtirken, yüzde 19.4’ü hiç etkilenmediği şeklinde cevap verdi. 2018 yılında kendini ekonomik olarak daha kötü durumda görenlerin oranı yüzde 57.1’di.

2019’da FETÖ tehdidi en önemli sorunlar arasında çıktı. AB üyeliğini desteklediğini belirtenlerin oranı ve NATO üyeliğini desteklediğini belirtenlerin oranı 2018’e göre büyük değişiklik göstermeyerek sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 54.8 oldu. Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri döneceğine inanılmıyor. En prestijli meslek doktorluk... Türk halkının yarısı kitap okumuyor; yüzde 73.5’i tiyatroya, yüzde 38’i sinemaya gitmiyor. Vaktini sosyal medyada geçirenlerin oranı iki kat arttı. Genel kanaat devletin yeterince bu yönde hazırlık yapmadığı olduğunu söyledi. Mansur Yavaş bütün partilerden destek alıyor.

////////

EN POPÜLER MOBİL MESAJLAŞMA UYGULAMASI: WHATSAPP

Sosyal medya uygulamaları ile ilgili 2019 Ekim verileri açıklanırken, dünya genelindeki en popüler mobil mesajlaşma uygulamasının WhatsApp olduğu görüldü. Böylelikle 1,6 milyar insanın WhatsApp kullanıcısı olduğu saptandı.

Ajans Press’in, Statista verilerinden elde ettiği bilgilere göre, sosyal medya uygulamaları ile ilgili 2019 Ekim verileri açıklandı. Böylelikle dünya genelindeki en popüler mobil mesajlaşma uygulamasının WhatsApp olduğu görülürken, 1,6 milyar kullanıcısının olduğu kaydedildi. İkinci sıraya yerleşen uygulama ise 1,3 milyar kullanıcı ile Facebook Messenger olurken, üçüncü sıraya 1,1 milyar kullanıcı ile Wechat uygulamasının yerleştiği görüldü. 

WHATSAPP 7 BİN 515 BASIN HABERİNE KONU OLDU

Ajans Press, sosyal medya ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre geçen yıl sosyal medya ile alakalı basına 137 bin 258 haber yansıdığı tespit edildi. Sadece WhatsApp uygulamasının basında konuşulma sayısı ise 7 bin 515 olarak kayıtlara geçti. Haber içerikleri incelendiğinde WhatsApp uygulamasının ülkemizde de popüler olarak kullanıldığı görüldü.

 

 

Whatsapp
google_160x600